Παπαμακάριος Blog: Έχασε με το καλύτερό του ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναιτωλικό με ένα γκολ που δέχτηκε στο 6’ της αναμέτρησης του Αγρινίου και στο οποίο εν συνεχεία στα 90 λεπτά που παίχθηκαν έως το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων δεν μπόρεσε να ανταποδώσει. Σε ένα ματς όπου το τριφύλλι ήταν Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ.

Οι πράσινοι ήταν ανύπαρκτοι στο πρώτο 45λεπτο και εν συνεχεία ήταν εξαιρετικοί στα 45λεπτα του δευτέρου μέρος όπου έκαναν ίσως και το καλύτερο τους ημίχρονο με τον Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο τους. Και μάλιστα έδειξαν πως μπορούν να παίξουν ποδόσφαιρο κυριαρχίας, μπορούν να κάνουν ευκαιρίες σε κλειστές άμυνες, μπορούν να δείξουν επιθετικές αρετές και μπορούν να απειλήσουν τόσο από τις δύο πτέρυγες όσο και από τον άξονα.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος της ήττας του από τον Παναιτωλικό είχε δέκα ευκαιρίες μέσα από την περιοχή της ομάδας του Αγρινίου. Απέναντι τους όμως βρήκε έναν εκπληκτικό Μελίσσα ο οποίος έβγαλε ότι πήγαινε προς την εστία του με αποκορύφωμα την επέμβαση του στο 67’ στο πλασέ του Ενγκμπακοτό και φυσικά τους αμυντικούς των γηπεδούχων που έβαζαν τα σώματα τους μπροστά σε κάθε μπάλα.

Όση τύχη είχε στα προηγούμενα παιχνίδια του μέσα στο 2021 ο Παναθηναϊκός τόσο άτυχος στάθηκε στο ματς με τον Παναιτωλικό. Θεωρώ δεδομένο πως αν το τριφύλλι είχε ισοφαρίσει τότε δεδομένα θα έπαιρνε και τη νίκη και φυσικά τους τρεις βαθμούς. Ακόμα και αν το γκολ της ισοφάρισης ερχόταν στο 85’ στο 87’ ακόμα και στο 89’. Το 1-1 δεν έγινε ποτέ όμως και τελικά το σφύριγμα του Παπαδόπουλου βρήκε τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την πρώτη φετινή του ήττα στη Super League Interwetten μέσα στο 2021. Μια ήττα που μάλιστα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη για τους πράσινους μετά και απ’ αυτή στο Κύπελλο Ελλάδας από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το τριφύλλι όπως γράψαμε και χθες έχασε με τον τρόπο του καθώς ο Λάζλο Μπόλονι αποφάσισε και πάλι να στηριχθεί στους νεαρούς ποδοσφαιριστές του. Έβαλε βασικό τον Καραγιάννη και εν συνεχεία στις αλλαγές του έριξε στο ματς τους Τζαβίδα και Αθανασακόπουλο και όχι έναν εκ των Αγιούμπ, Χατζηθεοδωρίδη, Σάντσες που ήταν στον πάγκο. Και αυτό παρά την ήττα ήταν ένα κέρδος για τον Παναθηναϊκό και δη τον Λάζλο Μπόλονι που δείχνει πως κερδίζει και χάνει υπερασπίζοντας όμως τα πιστεύω του.

Το κακό βέβαια είναι πως έχασε μεγάλη ευκαιρία στο Αγρίνιο να πάρει το τρίποντο και να βρεθεί για πρώτη φορά στην τριάδα του βαθμολογικού πίνακα. Και μπροστά του έχει το ντέρμπι με την ΑΕΚ το οποίο τώρα πρέπει να κερδίσει για να «ρεφάρει» τη γκέλα στο Αγρίνιο.

Υ.Γ. Η μεταγραφή του Super Mario στον Παναθηναϊκό στη διάρκεια της χθεσινής μέρας ήταν από τις πιο ευχάριστες ειδήσεις για το τριφύλλι, όχι χθες, αλλά τη φετινή χρονιά. Μακάρι ο Κροάτης να μείνει και την επόμενη σεζόν ώστε να ζήσει από κοντά την τρέλα των πράσινων οπαδών. Τόσες φορές τους έχει αποθεώσει μέσα από τα social media και των βίντεο που έχει δει. Είναι κρίμα να μην το δει και δια ζώσης.