Παπαμακάριος Blog: Άστοχος, άτυχος και αδικημένος

Τα τρία κακά της μοίρας του συνάντησε ο Παναθηναϊκός στα Γιάννινα στο ισόπαλο 0-0 με τον ΠΑΣ. Το τριφύλλι ήταν άστοχο, άτυχο και αδικημένο και οι τρεις αυτοί λόγοι, με αυτή τη σειρά έπαιξαν το ρόλο τους ώστε ο Παναθηναϊκός να αφήσει δύο βαθμούς στους «Ζωσιμάδες». Ναι σύμφωνοι ο ΠΑΣ είναι μια σκληρή ομάδα, που παίζει φουλ άμυνα και χτυπάει στην κόντρα με την ταχύτητα του Περέα. Κόντρα στο τριφύλλι όμως είναι ζήτημα αν έβγαλε μια αξιόλογη φάση για γκολ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε όπως έπρεπε στο ματς, έκανε ένα από τα καλύτερα του πρώτα ημίχρονα και κόντρα σε μια ομάδα που δέχεται δύσκολα φάσεις κατάφερε να την απειλήσει παρά πολύ. Οι πράσινοι ήταν άστοχοι όμως στις ευκαιρίες των Αιτόρ και Βέλεθ στο πρώτο μέρος αλλά και του Ισπανού στο δεύτερο ημίχρονο.

Επίσης στάθηκαν άτυχοι στο 31’ στο σουτ του Μαουρίσιο που τράνταξε το δοκάρι. Ο Βραζιλιάνος κάνει όπως πρέπει το σουτ καθώς αν προσέξει κανείς τη φάση θα δει πως μπροστά του έχει τέσσερις παίκτες του ΠΑΣ. Όποτε για να περάσει η μπάλα πρέπει να την περάσει πάνω από τα κεφάλια τους. Αυτή όμως πήρε λίγο παραπάνω ύψος και βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν ο οποίος δεν θα μπορούσε να αντιδράσει αν η μπάλα έμπαινε στο τέρμα. Σε 45 λεπτά αγώνα η μόνη απειλή που αισθάνθηκε ο Μπρινιόλι ήταν ένα σουτ του Πίρσμαν το οποίο μπλόκαρε εύκολα.

Στο δεύτερο μέρος είναι γεγονός πως ο ρυθμός του Παναθηναϊκού έπεσε. Οι πράσινοι διατήρησαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν ήταν τόσο απειλητικοί όσο στο πρώτο 45 λεπτό. Συνέχισαν όμως και πάλι να μην δέχονται πίεση και να κόβουν εύκολα κάθε μπαλιά προς τον Περέα. Στο 63’ το τριφύλλι θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το σουτ του Ισπανού από τη μικρή περιοχή.

Δεν υπάρχει κόκκινη

Και φτάνουμε στη φάση του 80’, της αποβολής του Χούανκαρ και όλα όσα ακολούθησαν. Ο Παναθηναϊκός αδικήθηκε καθώς δεν υπάρχει κόκκινη. Δεν είναι απλά τραβηγμένη; Δεν υπάρχει τέλεια και παύλα. Ο Ισπανός μπακ δεν πηδάει με τα χέρια ανοιχτά, δεν προτάσσει τον αγκώνα του για να μπει στη φάση. Αντίθετα στη μονομαχία με τον Περέα και ενώ δείχνει να χάνει την ισορροπία του ανοίγει το χέρι του και βρίσκει ελάχιστα τον επιθετικό του ΠΑΣ. Η κίτρινη θα ήταν τραβηγμένη, όχι η κόκκινη. Και όμως ο Ούγγρος διαιτητής και το VAR δεν αλλάζουν απόφαση. Αν όντως υπήρξε συνεννόηση με το VAR καθώς από την τηλεόραση φάνηκε πως δεν υπήρχε επικοινωνία, όποτε δεν ξέρουμε αν μίλησε κάποιος στον Ούγγρο ρέφερι.

Μια κόκκινη που άφησε με δέκα παίκτες τον Παναθηναϊκό σε εκείνο το σημείο και στερεί επίσης από τον Χουάνκαρ τη συμμετοχή του στο ντέρμπι. Διπλή ζημιά για τους πράσινους.

Ο Ούγγρος όμως δεν έμεινε εκεί. Στην αψιμαχία και την ένταση για την κόκκινη στον Χουάνκαρ τιμώρησε με κίτρινη τον Κάργα γιατί θα σκέφτηκε πως προφανώς «απώθησε» τον Αιτόρ και δεν τον χτύπησε. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο αρχηγός του ΠΑΣ Γιάννινα έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Παλάσιος για το οποίο θα έπρεπε να δει τη δεύτερη κίτρινη και να αποβληθεί. Και οι δύο ομάδες να παίξουν το τελευταίο δεκάλεπτο με δέκα παίκτες.

Άργησε ο Ιβάν

Στο τριφύλλι στοίχισε, σε ένα ακόμη ματς, η έλλειψη ενός ακόμη επιθετικού. Ενός παίκτη με διαφορετικά στοιχεία. Κάποιου που θα έμπαινε στη θέση του Ιωαννίδη και θα πήγαινε εκείνος στην κορυφή της επίθεσης. Δυστυχώς για τον Γιοβάνοβιτς πήγε στο ματς με τον ΠΑΣ έχοντας μόνο έναν επιθετικό στη διάθεση του. Ο Σέρβος τεχνικός τώρα άργησε να κάνει τις αλλαγές του αφού με αυτά και με αυτά περίμενε να περάσει το 70’. Θα μπορούσε να είχε κάνει τις κινήσεις του νωρίτερα και να βοηθήσει περισσότερο την ομάδα του. Στο γιατί δεν ξεκίνησε τον Αλεξανδρόπουλο το ξέρει μόνο αυτός. Αν και βέβαια θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Βραζιλιάνος ήταν από τους καλύτερους του τριφυλλιού. Ο μικρός όμως δίνει το κάτι διαφορετικό, κάτι απρόβλεπτο το οποίο το είχες ανάγκη από τη στιγμή που έλειπε και ο «Βίγια».

Το δύο στα δύο

Ο Παναθηναϊκός αν έπαιρνε το ματς στα Γιάννινα θα ήταν «καβάλα στο άλογο» μετά και το αποτέλεσμα στο ΑΕΚ – Άρης. Θα ήταν στην τρίτη θέση, ισόβαθμος με την ομάδα της Θεσσαλονίκης την οποία και περιμένει στη Λεωφόρο. Τώρα όμως είναι δύο βαθμούς πίσω από τους κιτρινόμαυρους που θα υποδεχτούν μετά τον Ολυμπιακό και εκεί η νίκη θα είναι μονόδρομος ότι και αν γίνει την επόμενη εβδομάδα. Φυσικά με δύο στα δύο ο Παναθηναϊκός μπορεί να γίνει το απόλυτο φαβορί για να βγει αυτός τρίτος.