ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 68-74: “Αγκάλιασε” την πρωτιά (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός παρά την κούραση από το ταξίδι τη Ρωσία και τα δύο παιχνίδια, αλλά και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει με τον κορωνοϊό, πέρασε εύκολα από την Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ με 68-74 στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της Basket League.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους και 3 /4 τρίποντα, ενώ άλλους 11 πρόσθεσαν οι Μάριο Χεζόνια και Σέλβιν Μακ. Διψήφιος (10 π.) και ο Άαρον Γουάιτ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η επιστροφή του Όντεντ Κάτας στο κλειστό της Πυλαίας μετά από 21 χρόνια και τη μοναδική Euroleague που κατέκτησε στην καριέρα του ως παίκτης με τους Πράσινους.

Μία ακόμα νίκη θέλει ο Παναθηναϊκός και “κλειδώνει” και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play offs.

Έβαλε από νωρίς το νερό στο “αυλάκι”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με όρεξη και συγκέντρωση στην αναμέτρηση και δεν έδωσε περιθώρια στον ΠΑΟΚ στην πρώτη περίοδο, με τους Πράσινους να παίρνουν από νωρίς διψήφια διαφορά, χάρη στην πολύ καλή άμυνα και την “ποικιλία” που είχαν στο επιθετικό κομμάτι.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με 5-0, όμως το Τριφύλλι ισοφάρισε σε 7-7 στο 3′ και πήρε προβάδισμα με 7-15 στο 5′, “τρέχοντας” ένα σερί 8-0 και συνολικά 2-15 από το πρώτο προβάδισμα του ΠΑΟΚ. Οι Πράσινοι συνέχισαν μάλιστα να ανεβάζουν ρυθμό να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 12-26.

Παράσταση για έναν ρόλο

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε και τη δεύτερη περίοδο σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους παίκτες του Κάτας να μην επιτρέπουν στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, έχοντας 13 ασίστ για μόλις 2 λάθη στα πρώτα 20 λεπτά.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 12-28 στο 11′, για να ανεβάσει τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων και να πιάσει για πρώτη φορά το +21 στο 16′ (17-38). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και μείωσε με δύο συνεχόμενα τρίποντα σε 23-38 στο 16′, όμως οι Πράσινοι πάτησαν και πάλι το “γκάζι” για να προηγηθούν με 23-43 στο 18′ και να λήξει το πρώτο ημίχρονο με 29-47.

Έβγαλε σημάδια κούρασης αλλά και.. αντίδραση

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έβγαλε κάποια σημάδια κούρασης από το ταξίδι και τα παιχνίδι στη Ρωσία, όμως το ροτέισον του Κάτας έδωσε τη δυνατότητα στο Τριφύλλι να βγάλει αντίδραση και να μην επιτρέψει στον ΠΑΟΚ να ρίξει καν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 31-50 στο 22′, όμως στη συνέχεια ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε την κόπωση των παικτών του Παναθηναϊκού και μείωσε σε 39-52 στο 27′. Το Τριφύλλι όμως έβγαλε αντίδραση στο παρκέ και έστειλε με σερί 11-2 τη διαφορά για πρώτη φορά στο +22 (41-63) στο 29′, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 47-63.

“Κλείδωσε” το ματς και έκανε δοκιμές

Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο “απέκρουσε” και την τελευταία προσπάθεια του ΠΑΟΚ να ξαναμπεί στο παιχνίδι, “κλείδωσε” τη νίκη και έδωσε την ευκαιρία στον Κάτας να κάνεις αρκετές δοκιμές για τη συνέχεια, με τον Ισραηλινό τεχνικό να παρατάσσει ακόμα και σχήμα με τον Παπαγιάννη στο “4” και τον Βουγιούκα στο “5”.

Οι Πράσινοι χαλάρωσαν στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 49-63 στο 31′, αλλά το Τριφύλλι να πηγαίνει και πάλι τη διαφορά στο +18 (50-68) στο 33′. Οι Θεσσαλονικείς “ροκάνισαν” και πάλι το σκορ και έφτασαν στο -12 (56-68) στο 35′, για να “τρέξει” ο Παναθηναϊκός ένα σερί 6-0 και να “καθαρίσει” το ματς (56-73 στο 38′), με τον ΠΑΟΚ να κλείνει τη διαφορά στο τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 29-47, 47-63, 68-74