ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-1: Δεν βρήκαν “αντίδοτο” και αποκλείστηκαν οι Πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει “αντίδοτο” απέναντι στον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-1 σετ στον ημιτελικό και να αποκλειστεί από το Κύπελλο Βόλεϊ Ανδρών.

Οι Πράσινοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την ψυχολογία που τους έδωσε το νικηφόρο πρώτο σετ και έτσι γνώρισαν την τρίτη διαδοχική ήττα από τον Δικέφαλο του Βορρά, χάνοντας την ευκαιρίας να βρεθούν στον τελικό του θεσμού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αρκετά αμφίρροπο ήταν το πρώτο σετ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 20-17 και 24-22, αλλά ο Παναθηναϊκός με μία εντυπωσιακή “επιστροφή” κατάφερε να πάρει το σετ με 27-25.

Οι Πράσινοι ήταν σαν να μην εμφανίστηκαν ποτέ στο δεύτερο σετ. Ο Δικέφαλος του Βορρά με “όπλο” το μπλοκ, ήλεγξε το σετ σε όλη τη διάρκειά του και εν τέλει το κατέκτησε με 25-17.

Το τρίτο σετ, έμοιαζε αρκετό με το δεύτερο. Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε από νωρίς το προβάδισμα, με τους Πράσινους να μην μπορούν να αντιδράσουν και τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 25-20.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξε… σημάδια “αντεπίθεσης” στο τέταρτο σετ, αφού πήρε προβάδισμα μέχρι και με τρεις (11-14), ωστόσο δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί αυτό το προβάδισμα και εν τέλει έχασε το σετ με 25-22 και κατ’ επέκταση τον αγώνα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-27, 25-17, 25-20, 25-22