ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0: Το μυαλό ήταν στο Κύπελλο

Με… πειραματική ενδεκάδα και το μυαλό όλων στο Τριφύλλι να βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-0 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του, καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση στην κατάταξη.

Η λογική έλλειψη ποδοσφαιρικής “χημείας” στοίχισε στους Πράσινους, καθώς στο διάστημα που οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπαθούσαν να βρουν τα… πατήματα τους, ο ΠΑΟΚ πίεσε και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκαν απίθανη αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με πλασέ του Σβαμπ έκαναν το 1-0.

Το δεύτερο τέρμα του ΠΑΟΚ επιτεύχθηκε στο 21ο λεπτό και πάλι εξαιτίας της νωθρής αντίδρασης της άμυνας του Παναθηναϊκού. Μετά από επέμβαση του Διούδη, ο Άκπομ έκανε την προβολή και σκόραρε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τελική προσπάθεια μέχρι το 40ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο μέρος οι Πράσινοι έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση και συνοχή στο παιχνίδι τους. Η είσοδος του Βαγιαννίδη έδωσε πνοή στους Πράσινους, οι οποίοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και στο φινάλε απείλησαν τόσο με τον νεαρό μπακ, όσο και με τον Αλεξανδρόπουλο.

Με μικροπρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από το παιχνίδι ο Κουρμπέλης, ενώ ο Μακέντα κατάφερε μέσα σε ένα δεκάλεπτο να δεχθεί δύο κίτρινες κάρτες, να αποβληθεί και να χάσει τον τελικό του Κυπέλλου.