ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3: Πρόκριση με ανατροπή για τους πρωταθλητές

Την πρόκρισή του στα ημιτελικά του League Cup εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός, με τους “πράσινους” να κάνουν την ολική ανατροπή και να επικρατούν με 3-1 σετ στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, κλείνοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο το 2022. Θυμίζουμε ότι στo πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στην Αθήνα, το “τριφύλλι” είχε κερδίσει τον αντίπαλό του με 3-2 σετ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι στις 4 Ιανουαρίου στο Ηράκλειο, αυτή τη φορά για τον τελικό του Super Cup.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ευτύχησαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Κουβανό διαγώνιο Φερνάντο Ερνάντεζ, κυριάρχησαν απόλυτα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εξασφαλίζοντας σημαντικές διαφορές σε όλα τα σετ.

Αυτό συνέβη ακόμη και στο πρώτο, παρά το γεγονός πως κατέληξε στα χέρια του ΠΑΟΚ. Και αυτό γιατί οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφεραν να προηγηθούν με 9-5 χάρη σε άσο του Ανδρέα Φράγκου.  Παρόλα αυτά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στα σετ επικρατώντας με 26-24, μετά από ωραία επίθεση του Κόστα.

Τα τρία επόμενα σετ έμελλε να εξελιχθούν σε έναν μονόλογο του Παναθηναϊκού, την ώρα που ο ΠΑΟΚ αρκέστηκε σε κάποια σερί προς το τέλος.

Οι πρωταθλητές πίεσαν πολύ τους αντιπάλους τους από τη γραμμή του σερβίς, την ώρα που οι Ερνάντεζ και Κόβαρ τελείωσαν κάποιες πολύ δύσκολες μπάλες.

Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πολύ καλύτεροι και στην υποδοχή, πιστοποιώντας με κάθε τρόπο ότι είναι καλύτερη ομάδα από τους αντιπάλους τους, φτάνοντας έτσι σε μία εμφατική και πολύ σημαντική νίκη στο τελευταίο τους ματς για το 2022.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως στο τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εξασφαλίσει ακόμα και διψήφια διαφορά, με τον προπονητή του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι να προχωράει σε πολλές αλλαγές.

Τα σετ: 26-24, 25-27, 21-25, 13-25