ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2: “Καρυδάτη” ανατροπή με έναν Αϊτόρ για φίλημα

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε καρδιά πρωταθλητή στην Τούμπα, με τους “πράσινους” να πετυχαίνουν μία τεράστια ανατροπή και να φεύγουν με ένα πολύ σημαντικό “διπλό” από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 2-1 του “δικεφάλου του Βορρά”. Έτσι πέτυχαν την έκτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στο ελληνικό πρωτάθλημα και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής των “πράσινων” ήταν ο συνήθης ύποπτος Αϊτόρ, ο οποίος σκόραρε δύο τέρματα (το δεύτερο από το σημείο του πέναλτι).

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να έχουν κυρίως το μυαλό τους στην ισορροπία ανάμεσα στις γραμμές και την καλή ανασταλτική λειτουργία.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα έλαβε χώρα στο 11′, με τον Αϊτόρ να μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΟΚ ύστερα από ωραία πάσα  του Τσέριν και να πιάνει ένα καλό διαγώνιο σουτ από θέση μέσα αριστερά. Ωστόσο ο Κοτάρσκι είχε την απάντηση, με τον Κροάτη γκολκίπερ να παραχωρεί κόρνερ.

Αδράνεια της άμυνας και 1-0 ο ΠΑΟΚ

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, με τον Ολιβέιρα να πιάνει την κεφαλιά στο 17′, μετά από σέντρα του Λύρατζη, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Πάντως ότι δεν κατάφερε τότε ο Πορτογάλος το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Ζίβκοβιτς έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, με τον Αουγκούστο να πατάει υπέροχα την μπάλα για τον συμπαίκτη του. Ο τελευταίος σκόραρε για το 1-0, σουτάροντας από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια μεγάλη φάση, την ώρα που οι “πράσινοι” είχαν σημαντικό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.

Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς απείλησε στο 37′ με τον Σπόραρ, όμως ο Κοτάρσκι ήταν και πάλι εκεί.  Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους έλαβε χώρα στο 45′, με τον Κούρτιτς να πιάνει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντάντας ωστόσο και σε αυτή την περίπτωση, η μπάλα πέρασε άουτ. Με αυτό τον τρόπο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο συνήθης ύποπτος “ξαναχτύπησε”

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο συνήθης ύποπτος Αϊτόρ, έφερε το ματς στα ίσα στο 51′. Οι “πράσινοι” μπήκαν “μεταμορφωμένοι” στην επανάληψη.

Ο Πέρεθ βρήκε με εκπληκτική μπαλιά πίσω από το χώρο του κέντρου τον Ισπανό, με τον 26χρονο εξτρέμ να φεύγει στην πλάτη του Βιεϊρίνια και να σκοράρει σε κενό τέρμα, αφού απέφυγε τον Κοτάρσκι.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 63′,  με τον Αουγκούστο να σουτάρει άουτ από πολύ καλή θέση, ύστερα από ωραία προσπάθεια και συρτή σέντρα του Ζίβκοβιτς. Πάντως ο Σέρβος κέρδισε τη μπάλα από τον Σχένκεφελντ με υποψία φάουλ.

Κρύο “αίμα” από τον Ισπανό και ολική ανατροπή

Οι “πράσινοι” έψαξαν με υπομονή κάποια καλή ευκαιρία και τη βρήκαν στο 71′,  όταν ο Σποράρ ανατράπηκε πεντακάθαρα από τον Κοτάρσκι μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο διαιτητή της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι, ύστερα από την υπόδειξη του VAR.

O Aϊτόρ ήταν ο παίκτης που ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Ισπανό να νικάει εκ νέου τον Κοτάρσκι και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 83′, όμως ο Μπρινιόλι μπλόκαρε το αδύναμο σουτ του Ελ Καντουρί. Η φάση ξεκίνησε μετά από λάθος του Σχένκεφελντ.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση στα επόμενα λεπτά, με τους “Θεσσαλονικείς” να ζητούν πέναλτι στο 92′, αλλά τον διαιτητή της αναμέτρησης να διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι, αφού είδε τη φάση στο VAR.

Από την πλευρά του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τον Σάρλια στη θέση του Αϊτόρ, αλλάζοντας τον σχηματισμό της ομάδας του σε 3-5-2.

Στην τελευταία φάση του ματς ο Νάρεϊ αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση, με τον Παναθηναϊκό να αποδεικνύει με τον πλέον εμφατικό τρόπο πως είναι πανέτοιμος να διεκδικήσει το πρωτάθλημα ως το τέλος.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Koτάρσκι, Λύρατζης (Κωνσταντέλιας 84′), Βιεϊρίνια (Τσαούσης 75′), Νάσμπεργκ, Ίνγκασον, Κούρτιτς (Γκορτεζιάνι 84′), Ντάντας (Ελ Καντουρί 75′), Αουγκούστο, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς, Ολιβέϊρά (Μπίσεσβαρ 57′)

Παναθηναϊκός: Mπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ, Σχένκεφελντ, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Τσερίν, Κουρμπέλης, Μπερνάρ, Αϊτόρ (Σάρλια 94΄),  Σποράρ (Ιωαννίδης)