Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 7-9: “Βυθίζεται” αλλά δεν βρίσκει πάτο, 0/7 στην Α1

Ο Παναθηναϊκός για άλλο ένα παιχνίδι στην Α1 πόλο έχασε από τον Πανιώνιο με 7-9,  κάνοντας το 0/7, αγνοώντας για ακόμη μια φορά την νίκη και συνεχίζει να είναι ουραγός στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός, παρότι βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο με 5-3, έκανε ένα τραγικό τρίτο οκτάλεπτο και δεν κατάφερε να γυρίσει ποτέ στο ματς με τον Πανιώνιο, γνωρίζοντας την ήττα για δεύτερη φορά από τους “κυανέρυθρους” μέσα σε 4 ημέρες.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι προηγήθηκε με τον Γκαράνη αλλά το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ με τον Βέκκο να φέρνει το ματς στα ίσια. Ο Γιαννόπουλος έκανε το 1-2 για τον Πανιώνιο γρήγορα, όμως ο Πανταζόπουλος ισοφάρισε άμεσα σε 2-2. Λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου οι “πράσινοι” πέρασαν μπροστά με ξανά με τον Πανταζόπουλο διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα του πρώτου 8λέπτου σε 3-2.

Στην  αρχή της δεύτερης περιόδου, υπήρξαν δύο αποβολές μία για κάθε ομάδα και μετά από 3 λεπτά ο Καζαζής ισοφάρισε σε 3-3 για τους “κυανέρυθρους”. Το Τριφύλλι αντέδρασε και πέρασε με δύο τέρματα μπροστά, με τους Πανταζόπουλο και Κατσαγούνο να βρίσκουν δίχτυα και να δίνουν προβάδισμα στο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό με 5-3.

Η τρίτη περίοδος ήταν εφιάλτης…

Ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έβαλε 3 γρήγορα γκολ με τον Αλεξίου αρχικά και τον Δήμου να σκοράρει δις προσπερνώντας τους παίκτες του Νίκου Βενετόπουλου με 5-6. Το 5-7 ήρθε πάλι από τον Δήμου μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και το τρίτο οκτάλεπτο έληξε.

Στα τελευταία 8 λεπτά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα από τον Καζαζή άλλα απάντησε άμεσα με τον Κόσιτς με γυριστό σουτ κάνοντας το 6-8. Ο Δήμου ξαναχτύπησε με νέο πέναλτι και έκανε το 6-9. Ο Γκάράνης σκόραρε από το 4 λίγα λεπτά αργότερα  και μείωσε σε 7-9 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Παναθηναϊκός, δυστυχώς, έχασε για έβδομη φορά και αν βάλουμε και το κύπελλο όγδοη μέσα στην σεζόν και συνεχίζει να αγνοεί την νίκη τη φετινή σεζόν.

Τα γκολ και οι αποστολές των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός ( Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος Νικήτας, Χάλαρης Μάριος, Παπαδημητρίου Δημήτρης, Κοσιτς Γιακσα (1 γκολ), Χατζηστεφάνου Στάθη, Χριστοφορίδης Γιώργος, Μπιτσάκος Χρήστος, Πανταζόπουλος Γιάννης (3 γκολ), Αθανασίου Νίκος, Γκαράνης Γιάννης (2 γκολ), Σμίθ Τζέσε, Κατσαγούνος Γεώργιος (1 γκολ), Σαλτέρης Ματθαίος, Μοσχοβέρης Δημήτρης, Παπαδημητρίου Αλέξανδρος

Πανιώνιος (Δήμου Κώστας): Φλέγκας Κωνσταντίνος, Καζάζης Μιχάλης ( 2 γκολ), Γεωργακόπουλος Μάριος, Σπούνερ Σιν, Δημακόπουλος Νικόλαος, Καρακάσης Νικόλαος, Γιαννόπουλος Γρηγόρης ( 1 γκολ), Παπαδόπουλος Δημήτρης, Αλεξίου Κίμωνας (1 γκολ), Παττακός Γεώργιος, Βέκκος Μιχάλης (1 γκολ), Δήμου Δημήτρης (4 γκολ), Σταθάς Χρήστος, Δούκας Ευστράτιος , Μπουζαλας Δημήτρης