Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-0 (vid)

Ο Παναθηναϊκός πήρε πολλές από τις νίκες του “χτυπώντας” στα πρώτα λεπτά και κρατώντας έπειτα το προβάδισμα του. Όμως, στο Αγρίνιο την πάτησε με τον ίδιο τρόπο… Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε μόλις στο 6′ με τον Εντινγκά, στην πρώτη επίθεση του και μπόρεσε να υπερασπιστεί το σκορ μέχρι τέλος, αντέχοντας στην πίεση που δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ουσία είναι ότι ο Παναθηναϊκός έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία να πλασαριστεί στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Την πρώτη την απώλεσε με την ισοπαλία 0-0 με τη Λαμία στο “Απόστολος Νικολαΐδης” και τη δεύτερη σήμερα με την ήττα από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι είχε δύο πρόσωπα… Στο πρώτο ήταν κακός, δεν απείλησε και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με τον πρώτο προημιτελικό από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό, είχε ένα καταιγιστικό 25λεπτο, αλλά οι Ιωαννίδης, Αϊτόρ και Ενγκμπακοτό δεν ήταν εύστοχοι.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα με σερί και νίκες, με αποκορύφωμα την επικράτηση επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε σε δύο διαδοχικά παιχνίδια. Στην εβδομάδα που μεσολαβεί μέχρι το ματς με την ΑΕΚ, ο Λάζλο Μπόλονι και οι παίκτες του πρέπει να ανασυγκροτηθούν για να μην πάει στράφι η μεγάλη αντεπίθεση που έκαναν…

Το παιχνίδι

Αυτό που πετύχαινε ο Παναθηναϊκός στα προηγούμενα παιχνίδια, το έπαθε στο Αγρίνιο… Ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα στην πρώτη επίσκεψη του στην περιοχή του Διούδη, όταν στο 6′ ο Αριγίμπι εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε και στρώθηκε στον Εντινγκά ο οποίος με κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να απαντήσει γρήγορα και στο 16′ ο Χουανκάρ σούταρε από μακριά, ο Μαουρίσιο παρεμβλήθηκε με προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε επειδή ο Βραζιλιάνος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Με εξαίρεση την προβολή του Μαουρίσιο, ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του Τριφυλλιού άλλαξε πλήρως.

Στο 55′ και στο 61′ ο Ιωαννίδης βρέθηκε τετ-α-τετ αλλά ο Κατσικάς τον νίκησε, ενώ ο Τσότσαλιτς αποσόβησε πάνω στη γραμμή ένα πλασέ του Αϊτόρ. Όμως, η κορυφαία στιγμή σημειώθηκε στο 67′ όταν ο Ενκγμπακοτό εξ επαφής από πάσα του Βιγιαφάνιες, πλάσαρε πάνω στον Κάτσικα και μετά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Μελίσσας, Περέιρα, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Εντινγκά(77′ Τζανακάκης), Ταχάρ(65′ Τσιγγάρας), Ντάλσιο(85′ Κωνσταντόπουλος), Αριγίμπι(84′ Αρσούρα), Ντίας, Καρέλης(77′ Βέργος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπόλονι): Διούδης, Μολό(80′ Τζαβίδας), Χουάνκαρ, Βέλεθ, Καραγιάννης(83′ Αθανασακόπουλος), Νιάς, Βιγιαφάνιες(73′ Μακέντα), Μαουρίσιο, Νγκμπακοτό(83′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής(46′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης