Παναθηναϊκός-Ζενίτ 70-64: Tώρα που πήρε φόρα… τίποτα δεν τον σταματά

Η τρίτη διαδοχική πολύ καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού (μετά την Μπάγερν Μονάχου και τον Ολυμπιακό), έφερε την δεύτερη σερί νίκη για το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη, με τους “πράσινους” να επικρατούν και της Ζενίτ με 70-64, για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

Εντυπωσιακή τρίτη περίοδος από το “τριφύλλι” που έτρεξε ένα επιμέρους 20-10 και πήρε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε ως το τέλος, παρά την αντεπίθεση των Ρώσων. Koρυφαίοι για τον “Εξάστερο” ήταν ο συνήθης ύποπτος Νεμάνια Νέντοβιτς και ο Γιώργος Παπαγιάννης, με αμφότερους να πετυχαίνουν από 18 πόντους, βάζοντας την υπογραφή τους σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι, επιτρέποντας στους Ρώσους να προηγηθούν με 0-7 και να προσεγγίζουν στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους την διψήφια διαφορά, Από τα μέσα αυτής, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση επιθετικά, ωστόσο δεν βρήκαν τρόπο να περιορίσουν τα επιθετικά όπλα της Ζενίτ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να προηγούνται με 15-23.

Έκτοτε η άμυνα του “τριφυλλιού” άρχισε να θυμίζει ΣΕΦ και να εγκλωβίζει τους Ρώσους, με τους “πράσινους” να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά δίχως  αποτέλεσμα. Όλα αυτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, όταν με τρίποντο του Οάιτ και δύο βολές του Παπαπέτρου, αυτή έπεσε στους πέντε. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά με 33-38.

Η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο, όταν ο “Εξάστερος” κατάφερε να συνδυάσει το αμυντικό και το επιθετικό του παιχνίδι, τρέχοντας ένα επιμέρους 20-10. Έτσι πήρε ψυχολογία, ενώ παράλληλα έβαλε και τον κόσμο στην εξίσωση, εξασφαλίζοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Και ενώ όλα έδειχναν Παναθηναϊκό οι Ρώσοι έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να προσπεράσουν από το -7 σε  61-62, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Όμως η κλάση του Νεμάνια Νέντοβιτς (πέτυχε τρίποντο στη λήξη της επίθεσης), καθώς και ένα καλάθι του Παπαγιάννη, έσπευσαν να αποκαταστήσουν την τάξη, με τον πανύψηλο σέντερ του “τριφυλλιού” και τον αρχηγό Ιωάννη Παπαπέτρου, να σφραγίζουν το τελικό 70-64.

Πριν το ματς ο Παναθηναϊκός τίμησε τους Πασκουάλ, Ζυγούρη, Παναγιωτόπουλο και Θορθάνο για την προσφορά τους στο σύλλογο.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53,48, 70-64

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 11 (1), Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 4, Κασελάκης 3 (1), Ουάιτ 8 (1), Φλόιντ, Νέντοβιτς 18 (4), Έβανς 2, Σαντ Ρος 6 (2) Μαντζούκας

Ζενίτ (Τσάβι Πασκουάλ): Λόιντ 15 (2), Καράσεφ, Ζαχάροφ, Κουλάγκιν, Μπάρον, Κουζμίνσκας 13 (1), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 7, Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 14 (2), Φράνκαμπ 9 (1), Γκουντάιτις 2