Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις 89-65: “Διαστημικό” μπάσκετ με… εξωγήινο Λι!

Ο διπρόσωπος Παναθηναϊκός κατάφερε να… χάνει από τη Ζάλγκιρις στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο ΟΑΚΑ με 15 πόντους και να “διαλύσει” την ομάδα του Κάουνας στο δεύτερο μέρος, επικρατώντας με 89-65.

Συγκλονιστικός ο Λι, έκανε νέο ρεκόρ πόντων στη Euroleague με 24 πόντους, έβγαλε ουσία και ενέργεια ο Πονίτκα (13 πόντοι), Παπαγιάννης από τα… παλιά και.. show time από το Τριφύλλι στο δεύτερο μέρος, επιτυγχάνοντας την 8η νίκη τους στη φετινή διοργάνωση με το… καλύτερο τους φετινό ημίχρονο.

‘Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο στο πρώτο ημίχρονο, χειροκρότημα στο φινάλε του αγώνα, ντεμπούτο στην Euroleague έκανε στο τέλος ο Σαμοντούροφ.

Το ματς

Σε άλλο ένα παιχνίδι οι Πράσινοι έκαναν… άκυρη εκκίνηση, καθώς μπήκαν νωθρά στο γήπεδο και η Ζάλγκιρις κατάφερε να αποκτήσει μια διαφορά πέντε πόντων στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (24-19).

Τα λάθη, οι κακές επιλογές στην επίθεση και η παθητική άμυνα ήταν στοιχεία που παρέμειναν στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού και στη δεύτερη περίοδο. Οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες των Πράσινων και μπόρεσαν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά 15 πόντων (42-27).

Ο Παναθηναϊκός… ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο. Με αισθητά βελτιωμένη την αμυντική του εικόνα, αλλά και “καθαρό” μυαλό στην επίθεση, έφερε τα… πάνω – κάτω. Με ηγέτη τον Πάρις Λι, ο οποίος έκανε… πράγματα και θαύματα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο “ψαλίδισε” τη διαφορά, αλλά με επι μέρους σκορ 37-16 κατάφερε να “κλείσει” την τρίτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (64-58).

Η ψυχολογία έγινε “σύμμαχος” του Παναθηναϊκού και οι Πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και έριξαν στα… σκοινιά τους Λιθουανούς στην τελευταία περίοδο και συνδύασαν καλό μπάσκετ με θέαμα!

Ο Λι ήταν ασταμάτητος, ο Πονίτκα ουσιαστικός και το “πράσινο ποτάμι” παρέσυρε τη Ζάλγκιρις, “κλείνοντας” τη βραδιά με το εντυπωσιακό 89-65 και επί μέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 62-23!