Παναθηναϊκός: Ξεπέρασε το “μάγκωμα” στο ημίωρο των… βαθμολογικών απωλειών

Ο Παναθηναϊκός πορεύεται χωρίς καμία ήττα στο 2021, κατέχοντας πανευρωπαϊκά ένα θετικό πρόσημο, με την επικράτηση επί του ΟΦΗ στη Λεωφόρο να συμπληρώνει το… καρέ των 4 σερί νικών. Το χρονόμετρο σταμάτησε να κυλάει με το σκορ στο 2-0 και τους Σχένκεφελντ και Καμπετσή να έχουν χαρίσει δυο γκολ στην ομάδα του Λάζλο Μπόλονι.

Δεν είδαμε ποιοτικό ματς αλλά η ουσία ήταν “πράσινη” ακόμη μια φορά…. Να τονίσουμε κάποια αξιοσημείωτα. Ο Μπαρτ Σχένκεφελντ  άνοιξε το σκορ στο 32′ με κεφαλιά, 4η για φέτος που βρίσκει δίχτυα για τους Πράσινους. Συγκεκριμένα, με κεφαλιά έχουν σκοράρει και οι Μακέντα, Καρλίτος. Ο πρώτος στον α’ γύρο ξανά με την ομάδα του Ηρακλείου, ενώ ο δεύτερος σε Λαμία και Βόλο.

Πάντως για ακόμη μια αγωνιστική η τακτική του Μπόλονι με την ελληνική επιθετική τριπλέτα Καμπετσής, Ιωαννίδης, Εμμανουηλίδης απέδωσε καρπούς, γεγονός που φάνηκε και από τη βελτιωμένη εικόνα του Τριφυλλιού στο… νεκρό επιθετικά ημίωρο στα μέχρι τώρα παιχνίδια από το 60′ εως το 90′.

Οι νεαροί παίκτες που όπως φαίνεται ο προπονητής εμπιστεύεται, δημιούργησαν αρκετές φάσεις δικαιώνοντας τον Ρουμάνο τεχνικό για την επιλογή του. Ο Αλεξανδρόπουλος στο 20ο λεπτό σε μια συνεργασία με Καμπετσή δημιούργησαν επιτυχημένα για Εμμανουηλίδη, ακόμη κι αν η μπάλα κοντραρίστηκε, ενώ στη φάση του γκολ ο Εμμανουηλίδης ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα της δημιουργίας. Επίσης, ο Αλεξανδρόπουλος ήταν εκείνος που άρχισε τη φάση για το γκολ του Καμπετσή με μεγάλη μαεστρία.

Είναι σημαντικό να αναφερθεί πως η Πράσινη… απειλή εκφράστηκε με ποικίλους τρόπους και πρόσωπα. Αναλυτικά, είχαμε μακρινά σουτ, κλέψιμο και αντεπίθεση σε ανοιχτό χώρο, γέμισμα με σέντρα, πολύ καλό passing game, κάθετες πάσες με συνεργασία Μακέντα Αϊτόρ αλλά και σόλο διείσδυση Αλεξανδρόπουλου.

Επιπλέον, επιθετικά ο ΟΦΗ στο πρώτο μισάωρο του αγώνα στο “Απόστολος Νικολαϊδης” ήταν… άφαντος. Ο Παναθηναϊκός ασκούσε μεγάλη πίεση και οι Κρητικοί κατάφεραν να δημιουργήσουν αξιόλογη φάση στο 65ο λεπτό αν εξαιρέσει κανείς το οφσάιντ γκολ που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι παίκτες του Μπόλονι δε δίσταζαν να παραχωρήσουν την κατοχή, αφού δε υπήρχε μεγάλη απειλή.

Eν κατακλείδι, ο φορμαρισμένος Παναθηναϊκός αποδεικνύει από αγωνιστική σε αγωνιστική, ότι έχει όλα τα φόντα να κάνει μια εξαιρετική χρονιά, κάτι που τόσο οι παίκτες όσο και ο κόσμος του Τριφυλλιού επιθυμούν διακαώς.