Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 88-71: O Νέντοβιτς ήταν το “ξυπνητήρι” (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιλερμπάν με 88-71 στην 19η αγωνιστική της Euroleague στο ΟΑΚΑ, έχοντας σε τρομερή μέρα τους Νεμάνια Νέντοβιτς, που ολοκλήρωσε το ματς με 33 πόντους, και Γιώργο Παπαγιάννη, που σημείωσε άλλους 18, επιστρέφοντας στις νίκες. Καθοριστικός και ο Ντίνος Μήτογλου (11 πόντους).

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Οι Πράσινοι συνέχισαν να παρουσιάζουν βελτίωση, μετά και το παιχνίδι της Basket League κόντρα στην ΑΕΚ, φτάνοντας στην 6η νίκη τους στην Euroleague, μπαίνοντας πλέον στην εποχή του Όντεντ Κάτας, που αναμένεται την Πέμπτη (14/1) στην Αθήνα.

“Καυτός” Νέντοβιτς πήρε την μπαγκέτα

Η πρώτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Νέντοβιτς, με τον Σέρβο γκαρντ να ολοκληρώνει τα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα με 13 πόντους, 4 ασίστ και 24 (!) βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε ιδανικά το ματς, αφού η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 2-8 στο 3′, όμως ο “Captain Nemo” άλλαξε την εικόνα του αγώνα.

Οι Πράσινοι συμπαρασύρθηκαν από τον Νέντοβιτς στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο σε 7-8 στο 4′ και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 7′ με 18-17. Μάλιστα η άνοδος στην απόδοση του Παπαγιάννη έφερε το Τριφύλλι στο +6 (23-17), με σερί 10-0, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 25-17.

Τον “κράτησε” ο Παπαγιάννης

Στη δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι προσαρμόστηκαν πάνω στον Νέντοβιτς, αλλά ο Παπαγιάννης δήλωσε παρών, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 10 πόντους. Η Βιλερμπάν “ροκάνισε” τη διαφορά χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας 12 πόντους από 6 “σκουπίδια” που μάζεψε.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 30-23 στο 12′, όμως γρήγορα οι Γάλλοι με πρωταγωνιστή τον Κόουλ, που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 13 πόντους, έφεραν το ματς σε “απόσταση αναπνοής” (32-30 στο 15′).  Οι Πράσινοι αποσπάστηκαν και με 36-30 στο 16′, όμως οι παίκτες της Βιλερμπάν μείωσαν και πάλι, για να γράψει ο Νέντοβιτς με τρίποντο το 45-42 του ημιχρόνου.

“Captain Nemo” και “Big Papa” ήταν απλά… ασταμάτητοι!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός διόρθωσε τα όποια κακώς κείμενα είχε εμφανίσει στο παιχνίδι ως εκείνη τη στιγμή και με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη να είναι ασταμάτητοι, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 10 πόντους. Οι δύο “πράσινοι” ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, με τον Σέρβο να τελειώνει την τρίτη περίοδο με 33 πόντους και τον θηριώδη σέντερ στους 14.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 55-48 στο 25′, για φτάσει τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων στο 28′ (62-53) και να φτάσει τη μεγαλύτερη διαφορά +10 (66-56) στο 30′ και την τρίτη περίοδο να κλείνει με τον Παναθηναϊκός να έχει θέσει τις βάσεις για την επιστροφή στις νίκες, όντας μπροστά με 70-60.

Τελείωσε τη… δουλειά

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός “κεφαλαιοποίησε” ότι έχτισε στα προηγούμενα 30 λεπτά. Οι Πράσινοι ήταν συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 15 πόντους (80-65) στο 35′, με τη σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος.

Μάλιστα το Τριφύλλι έφτασε τη διαφορά και στους 20 πόντους, με την ψυχολογία των Πράσινων να έχει εμφανώς αλλάξει στο παρκέ και τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στις νίκες και να μπαίνει πλέον στην εποχή του Όντεντ Κάτας.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-42, 70-60, 88-71.