Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 77-58: Την ισοπέδωσε και έδειξε ότι είναι εδώ!

Ο Παναθηναϊκός, με τη καλύτερη του εμφάνιση στη σεζόν, ισοπέδωσε τη Βιλερμπάν με 77-58 στο ΟΑΚΑ για τη 10η αγωνιστική της Euroleague και έφτασε στη τέταρτη φετινή νίκη του στη διοργάνωση.

Οι “πράσινοι” είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Ντουέιν Μπέικον ο οποίος πέτυχε 25 πόντους, κάνοντας ρεκόρ στη Euroleague.

“Κλειδί” για την επικράτηση του “Εξάστερου” αποτέλεσε η πολύ καλή άμυνα της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, καθώς επέτρεψε στους Γάλλους να πετύχουν μόλις 24 πόντους στο πρώτο μέρος.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ιδιαίτερη νευρικότητα το ματς. Χαρακτηριστικό το ότι είχαν πετύχει μόλις τέσσερις πόντους στα πρώτα 3:50 λεπτά του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να “ξεκολλάει” με το κάρφωμα του Μπέικον στον αιφνιδιασμό. Από ‘κει και πέρα οι “πράσινοι” παίρνοντας ρυθμό από την εξαιρετική τους άμυνα έκαναν ένα γρήγορο 6-0 μετατρέποντας το 7-6 σε 13-6, 2:21 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-11 με τον ρυθμό να είναι ιδιαίτερα χαμηλός.

Με την αρχή της δεύτερης περιόδου, η Βιλερμπάν έκανε ένα μικρό ξέσπασμα και με ένα 6-0 κατάφερε να μειώσει στον 1 την διαφορά (17-16). Το Τριφύλλι παρόλα αυτά από εκείνο το σημείο και έπειτα, πάτησε… γκάζι και αντέδρασε και με οδηγό ξανά την καλή του άμυνα έκανε ένα γρήγορο 6-0 και πήρε… αέρα επτά πόντων (23-16), 6:53 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αναγκάζοντας τον Τι Τζέι Πάρκερ να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα του Ράντονιτς μάλιστα, έφτασε και στη πρώτη υπέρ της διψήφια διαφορά στο αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 29-18 (+11) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε εκεί και συνέχισε με φοβερή άμυνα και έφτασε μέχρι και στο +15 (35-20) με το τρίποντο του Γουίλιαμς, 2:18 πριν ακουστεί η κόρνα για τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 39-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, με τους Γάλλους να βλέπουν τη διαφορά συνεχώς να αυξάνεται αλλά και τον Μπέικον να… καίει και στην κυριολεξία να μην χάνει σουτ. Το Τριφύλλι έφτασε αρχικά στο +20 (49-26) με το τρίποντο του Αμερικάνου, 7:03 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά και στο +26 (52-26) ένα λεπτό μετά, βρίσκοντας σκορ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ξανά με τον 27χρονο φόργουορντ, κάνοντας ένα εκπληκτικό σερί (13-0). Ο “Εξάστερος”, πήρε και τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (+29) στο τελευταίο λεπτό πριν την λήξη της περιόδου, όταν ο Πονίτκα ευστόχησε σε ελεύθερη βολή γράφοντας το 64-35.

Στη τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός… έσβησε τις μηχανές και είδε την διαφορά να πέφτει, με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να παίρνει δύο τάιμ άουτ. Η Βιλερμπάν στα πρώτη δύο λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου έκανε ένα 6-0 και έριξε τη διαφορά στο -23 (66-43), ενώ η διαφορά έπεσε και στο -17 (72-55), με ένα νέο σερί των Γάλλων (9-0), 3:32 πριν το τέλος του ματς. Σε εκείνο το σημείο, ο Πονίτκα έδωσε “ανάσα” στο Τριφύλλι καθώς με σουτ τριών πόντων έστειλε τη διαφορά στους 20. Ο αγώνας κυμάνθηκε στα ‘ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος, με το τελικό σκορ να είναι 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1) , Γουόλτερς 5 (1) , Λι 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γουίλιαμς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γ. Καλαϊτζάκης 2 , Μπέικον 25 (6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 5 ριμπαόυντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Νουά , Καχούντι , Τάιους 10 (9 ριμπάουντ), Ρισασέ 4 (3 ριμπάουντ), Ντε Κολό 7 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 9 (7 ριμπάουντ) , Λάιτι 2 , Ομπάσοχαν 5 , Τζάκσον-Καρτράιτ 3 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Πονς 11 (1)