Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 70-84: Τον έδεσαν… (Ο)κόμπο οι Γάλλοι

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Βιλερμπάν με στην 7η αγωνιστική της Euroleague με 84-70 στο ΟΑΚΑ με τον Έλι Οκόμπο να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, πετυχαίνοντας 35 πόντους με απίστευτα στατιστικά.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΤ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Το Τριφύλλι δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 εντός έδρας στη “δαβολοβδομάδα”, γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα στο “κάστρο” του και πλέον έχει ρεκόρ 2-5, σε αντίθεση με του Γάλλους που έχουν 5-2 και φιγουράρουν στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτοι σκόρερ για τους Πράσινους ήταν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Ντάριλ Μέικον, που είχαν από 16 πόντους, με Τζέρεμι Έβανς, στη καλύτερη φετινή του εμφάνιση, να προσθέτει άλλους 12.

Με 19 λάθη ολοκλήρωσε την αναμέτρηση το Τριφύλλι, έχοντας 12 ασίστ, με τη Βιλερμπάν να έχει 12 τελικές πάσες για ισάριθμες χαμένες κατοχές, αλλά έναν Οκόμπο να τα βάζει από παντού.

Τον πλήγωσαν Οκόμπο, Αντετοκούνμπο και λάθη 4

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ νευρικός, κάνοντας λάθη, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 4, με τους Οκόμπο και Αντετοκούνμπο να κάνουν… πάρτι στην άμυνα του Τριφυλλιού, έχοντας 7 και 6 πόντους αντίστοιχα και τους Πράσινους να έχουν τον Παπαπέτρου με 5.

Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 2-5 στο 2′, αλλά και με 8-14 στο 5′, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να βγάζει αντίδραση και με σερί 6-1 να μειώνει σε 14-15 στο 7′, αλλά τους παίκτες του Πάρκερ να απαντούν με 6-0 στο τελείωμα του δεκαλέπτου και να προηγούνται με 18-24.

Απάντησε με Έβανς , αλλά τα βρήκε… σκούρα με Τζόουνς

Στη δεύτερη περίοδο το Τριφύλλι κατάφερε να φέρει… τούμπα το παιχνίδι χάρη στους 12 πόντους του Έβανς, που ήταν πολύ καλός και στην άμυνα, όμως ο Τζόουνς ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 11, κάνοντας και πάλι ζημιά στον Παναθηναϊκό, που δέχθηκε στα τελευταία λεπτά σερί 17-4.

Οι Πράσινο προηγήθηκαν με 30-27 στο 14′ και με 34-27 στο 16′, όμως έκτοτε “κόλλησαν” επιθετικά και έδωσαν την ευκαιρία στη Βιλερμπάν όχι μόνο να επιστρέψει στο ματς, αλλά να πάρει και προβάδισμα στην ανάπαυλα με 38-43.

Βρέθηκε δύο φορές με την πλάτη στον τοίχο, αλλά επέστρεψε

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είδε δύο φορές τη Βιλερμπάν να ξεφεύγει με διαφορά στο σκορ, αλλά επέστρεψε και πάλι στο ματς, με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιυτς, την ίδια στιγμή που αδυνατούσε να βρει λύση αμυντικά στην περίπτωση του Οκόμπο, που τελείωσε το δεκάλεπτο με 18 πόντους.

Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 38-47 στο 24′, όμως το Τριφύλλι κάλυψε άμεσα τη διαφορά και έφερε το ματς στο -3 (50-53) στο 28΄, με του Γάλλους να καταφέρνουν και πάλι να αποσπαστούν με +8 (50-58), στο 28′, αλλά τους Πράσινους να “τρέχουν” ένα σερί 4-0 και να απαντάνε στο 5-0 της Βιλερμπαν, για το 54-58 της τρίτης περιόδου.

Τον έδεσε (Ο)κόμπο και πρώτη εντός έδρας ήττα

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά κάθε φορά που πλησίαζε είδε τον Οκόμπο να του κόβει τον “αέρα” και με καλάθια-μαχαιριές να “κόβει” όποια ελπίδα του Τριφυλλιού για να μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της αναμέτρησης.

Οι Πράσινοι μείωσαν στον πόντο (57-58) στο 32′, με τη Βιλερμπάν στη συνέχεια να παίρνει διαφορά 6 πόντων (59-65) στο 34′, αλλά το Τριφύλλι να επιστρέφει και να μειώνει και πάλι σε 63-65 στο 35′. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Οκόμπο βγήκε μπροστά και πάλι και διαμόρφωσε το 63-69 στο 37′, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να επιστρέψει και το ματς να τελειώνει με 70-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84