Παναθηναϊκός Β’: Oι “πράσινοι” ηττήθηκαν σε φιλικό από την Κηφισιά με 3-0

Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 3-0 σε φιλική αναμέτρηση με την Κηφισιά, με τον Σωτήρη Αντωνίου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Οι “πράσινοι” που ξεκίνησαν αγωνιζόμενοι με 3-5-2, απείλησαν πρώτοι με ένα δυνατό σουτ του Βουτσά στο 3’, που πέρασε άουτ. Ενώ έφτασαν κοντά στο γκολ στο δύο λεπτά μετά, χάρη στην επικίνδυνη σέντρα του Ταβάρες παράλληλα από δεξιά, αλλά ο Σερπέζης δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή σε κενή εστία.

Αντιθέτως, στο 7′, ο Τετέι βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Προδρομίτη, “άδειασε” τον Ξενόπουλο και πάσαρε στον επερχόμενο Καλλέργη, ο οποίος άνοιξε το σκορ ανενόχλητος. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο και κατέγραψε μια ακόμα καλή ευκαιρία στο 17’, με τον Προβυδάκη να βγαίνει απέναντι στον Ξενόπουλο, αλλά να τελειώνει άστοχα τη φάση.

Ο Παναθηναϊκός Β’ ανέβηκε μετά το 25’ και απώλεσε την μεγαλύτερη του ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 32′,  οταν ο Ταβάρες βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά απέτυχε να τον νικήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν πολλές αλλαγές εκατέρωθεν, ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις, με τον ρυθμό να πέφτει. Η πρώτη αξιόλογη προσπάθεια από πλευράς του “τριφυλλιού” ήρθε στο 56’, με την κεφαλιά του Μπιλάλ να φεύγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 63′, αλλά ο Κουϊρουκίδης δεν έπιασε καλά το γυριστό σουτ στο δεύτερο δοκάρι, μετά τη σέντρα του Αντερέγκεν. Ο δεύτερος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, όταν από λάθος του Σιδερά βγήκε τετ α τετ με τον Μαργκόνο, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ, στο 66’.

Τελικά, η Κηφισιά διπλασίασε τα τέρματά της, στο 68′. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναθηναϊκού Β, ο Γκίνη πήρε την κεφαλιά και πέτυχε το 0-2. Αντιθέτως, στο 70’ ο Μαργκόνο απέκρουσε σε τετ α τετ το σουτ του Αντερέγκεν.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα, δέκα λεπτά αργότερα. Ο Κωστόπουλος έκανε λάθος εκτίμηση και έδωσε την δυνατότητα στον Γκίνη να περάσει και τον Μαργκόνο και να διαμορφώσει το τελικό 3-0

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος (60’ Μαργκόνο), Σιδέρας (75’ Κωστόπουλος), Βουτσάς (66’ Δημητριάδης), Προδρομίτης (46’ Αντωνίου), Τουρκοχωρίτης (46’ Κρυπαράκος), Σερπέζης (46’ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος (46’ Καραμπάς), Εμπό (46’ Σαρδέλης), Μαρτίνης (46’ Τερεζίου), Φουρτάδο (46’ Αγκοστίνιο, 75’ Λάμψιας), Ταβάρες (46’ Μπιλάλ).

Κηφισιά: Αγριμάκης (46’ Αναγνωστόπουλος), Ποζατζίδης Σ. (46’ Σωτηράκος), Μαζουλουξής, Βαφέας (46’ Παυλάκης), Προβυδάκης (46’ Παπασάββας), Nάια (46’ Γκίνη), Πέιος (46’ Δημοσθενιάδης), Ταλάλ (46’ Κουϊρουκίδης), Πρίτσας (46’ Αντερέγκεν), Καλλέργης (46’ Παναγιώτου), Τετέι. Έπαιξαν και οι Μπάκος, Κωνσταντακόπουλος και Φλώκος.