Παναθηναϊκός Β’: Bαριά ήττα για το “τριφύλλι” στο φιλικό με την Καλλιθέα

Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 6-1 στη φιλική αναμέτρηση με την Καλλιθέα. Το παιχνίδι διεξήχθη στο “Γρηγόρης Λαμπράκης” και είχε προπονητικό χαρακτήρα. Ο προπονητής των “πράσινων” Σωτήρης Αντωνίου προχώρησε σε πολλές δοκιμές και είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της επανέναρξης του πρωταθλήματος της Super League 2.

Το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο 26’ μετά από γύρισμα του Κυνηγόπουλου από τα δεξιά, ο πρώην “πράσινος” Αντωνί Μουνιέ κατάφερε να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ με σουτ στην κίνηση.

Στο ημίωρο, ο Σερπέζης σούταρε άστοχα από καλή θέση μέσα στην περιοχή, ενώ δύο λεπτά μετά από ενέργεια του Μουνιέ από αριστερά και κόντρα του Βουτσά με τον Λουκίνα, ο Σουρδής δεν μπορεί να αποσοβήσει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός Β κατέγραψε μια διπλή χαμένη ευκαιρία στο 36’, από ισάριθμες προσπάθειες του Ταβάρες τις οποίες απέκρουσε ο Βοσνιάδης.

Αντιθέτως, έξι λεπτά αργότερα, ο Ουές σέντραρε από αριστερά και ο Λουκίνας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία  του Σουρδή, πετυχαίνοντας το 3-0. Οι “πράσινοι” μείωσαν σε 3-1 στο 45’, χάρη σε κλέψιμο του Σαρδέλη από τον Μπάμπη και άμεση εκτέλεση μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλιθέα μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει την ανωτερότητά της σχετικά νωρίς. Καθώς ο Σαντάνα με σουτ εκτός περιοχής έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του, στο 55ο λεπτό. Ενώ στο 62’, μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Κολτσίδας με κεφαλιά αύξησε εκ νέου το σκορ.

Ο Μαντσίνι έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, στο 79’, αλλά ο Βασιλούδης απέτρεψε την μείωση του σκορ για τον Παναθηναϊκό Β, διώχνοντας πάνω στην γραμμή. Για να έρθει ο Νίλι και με πλασέ μέσα από την περιοχή να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Κηφισιά: Βοσνιάδης, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Κύργιας, Μουνιέ, Ναμπί, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Ουές, Μπάμπης, Καινούργιος. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Στρέζος, Τσιντώνης, Νίλι, Ματίγια, Μάλτσι, Λάσκαρης, Ρέντζας, Σαντάνα, Περέιρα, Βασιλούδης, Κολτσίδας και Βλάχος.

Παναθηναϊκός Β: Σουρδής, Σιδεράς (80’ Κωστόπουλος), Βουτσάς (80’ Ανδρικόπουλος), Προδρομίτης (60’ Αντωνίου), Τουρκοχωρίτης (46’ Κρυπαράκος), Εμπό (46’ Καραμπάς), Σερπέζης (60’ Αγκοστίνιο), Μαρτίνης (70’ Δημητριάδης), Αθανασακόπουλος (60’ Καρβούνης), Σαρδέλης (60’ Φουρτάδο, 75’ Λάμψιας), Ταβάρες (70’ Μαντσίνι).