Παναθηναϊκός: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα θύμισε… Ζαλγκίρις!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague, καθώς επικράτησε 75-66 του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ. χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, που θύμισε αυτό κόντρα στη Ζαλγκίρις.

Οι Πράσινοι στον αγώνα με τους Σέρβους πήγαν στα αποδυτήρια στο -13 (29-42) και όλα έδειχναν πως η βραδιά θα ολοκληρωθεί με μία ακόμη αποκαρδιωτική εμφάνιση και ήττα για το Τριφύλλι. Αντίθετα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού βγήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, έδειξαν πολύ μεγάλη ενέργεια στην άμυνα και με αυτό τον τρόπο πήραν ρυθμό και στην επίθεση, ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση.

Το -13 μετατράπηκε σε +9 (75-66) στο δεύτερο μέρος, με τον “Εξάστερο” να ολοκληρώνει τον αγώνα, με επιμέρους 46-24 στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτό το εντυπωσιακό 20λεπτο, θύμισε κατά πολύ την εμφάνιση του Τριφυλλιού στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Ζαλγκίρις, εκεί που το -15 (27-42) της ανάπαυλας, μετατράπηκε σε +24 (89-65) στο φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να έχει επιμέρους 62-23 (!) στο δεύτερος μέρος.

Η μόνη διαφορά ανάμεσα στα δύο παιχνίδια είναι το “μαγικό” επιθετικό πρόσωπο που έδειξαν οι Πράσινοι απέναντι στους Λιθουανούς, αφού στην άμυνα και στις δύο αναμετρήσεις, το Τριφύλλι έκανε εξαιρετική δουλειά.