Παναθηναϊκός – Σλάβια 1-1: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό

Ο παθιασμένος και μαχητικός Παναθηναϊκός έκανε τεράστια προσπάθεια απέναντι στη Σλάβια Πράγας στην “καυτή” Λεωφόρο, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa Conference League και αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τους Τσέχους.

Η διάταξη του Παναθηναϊκού

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός στο ματς με τη Σλάβια, ενώ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε πέντε αλλαγές στο βασικό σχήμα της ομάδας του σε σχέση με τον αγώνα της Πράγας.

Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία του Παναθηναϊκού, ενώ στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά), Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ και Κώτσιρας (δεξιά). Στο κέντρο έπαιξαν οι Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Τσέρι και στην επίθεση οι Αϊτόρ (αριστερά), Βαγιαννίδης (δεξιά) και Σποράρ (κορυφή).

Ισοπέδωσε” τη Σλάβια

Mε το… μαχαίρι στα δόντια μπήκε ο Παναθηναϊκός στο γήπεδο, πιέζοντας ασφυκτικά τη Σλάβια από το πρώτο λεπτό. Οι Πράσινοι αιφνιδίασαν τους Τσέχους με την ενέργεια που έβγαλαν στο παιχνίδι τους και μόλις στο 2ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του τριφυλλιού και σέντρα του Χουάνκαρ, ο Σποράρ βγήκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε την προβολή, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο δοκάρι των Τσέχων και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Σλάβια.

Ο Παναθηναϊκός “άγγιξε” το γκολ και στο 19ο λεπτό, μετά από απίθανο σλάλομ του Αϊτόρ, ο οποίος πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Σλάβια σε δύσκολη επέμβαση.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκού ήταν μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα!

Μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Σποράρ έκανε την προβολή και η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από την άμυνα των Τσέχων.

Οι Πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν τη Σλάβια και στο 19ο λεπτό έχασαν άλλη μια σπουδαία ευκαιρία.

Μετά από ατομική προσπάθεια του Αϊτόρ, ο Ισπανός πάτησε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα της Σλάβια να διώχνει με μεγάλη δυσκολία.

Στο 29ο λεπτό οι Τσέχοι έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους με σουτ του Ντούντερα μέσα από την περιοχή, ενώ στο 32ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε άλλη μια τεράστια ευκαιρία. Ο Κώτσιρας έκανε την εξαιρετική κάθετη πάσα στον Σποράρ και ο Σλοβένος επιθετικός βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Σλάβια, ωστόσο ο κίπερ των Τσέχων κατάφερε να διώξει τη μπάλα.

Στο 40ο λεπτό ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για κόκκινη κάρτα που δεν βγήκε για τον τερματοφύλακα της Σλάβια. Ο Μάντους είχε βγει από την περιοχή του και έκανε φάουλ με τα χέρια στον Σποράρ, ο οποίος είχε κλέψει τη μπάλα.

Στο 43ο λεπτό, ο Σχένκεφελντ ανατράπηκε από τον Μάντους στην περιοχή της Σλάβια, ωστόσο ο Άγγλος διαιτητής δεν είδε πέναλτι στην ανατροπή του Ολλανδού στόπερ!

Άναψε η… σπίθα και έσβησε στο τελευταίο εικοσάλεπτο

Στο ίδιο υψηλό τέμπο αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο ημίχρονο, μπαίνοντας… φορτσάτος στο γήπεδο. Οι Πράσινοι απείλησαν τη Σλάβια στο 54ο λεπτό μετά από γύρισμα του Αλεξανδρόπουλου και προσπάθεια του Σποράρ. Στο επόμενο λεπτό ο Σχένκεφελντ αποχώρησε τραυματίας από το ματς εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση, ενώ στο 57ο λεπτό ο Σποράρ άνοιξε… λογαρισμό, καθώς σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Μετά από απίθανη προσπάθεια του Χουάνκαρ και σέντρα του Ισπανού, ο Σποράρ βγήκε στο δεύτερο δοκάρι, έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Σλάβια για το 1-0.

Η μαζική άμυνα των Τσέχων, αλλά και η κόπωση που άρχισε να εμφανίζεται στο “στρατόπεδο” του Παναθηναϊκού είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα.

Στο 85ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έχασε σημαντική ευκαιρία με κεφαλιά του Ιωαννίδη και επέμβαση του τερματοφύλακα της Σλάβια, ο οποίος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Οι Τσέχοι ισοφάρισαν στο 95ο λεπτό μετά από απίθανο λάθος του Καμπετσή, ο οποίος πάσαρε απρόσεκτα τη μπάλα. Ο Τζουρέτσκα έκλεψε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στη Λεωφόρο.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σχένκεφελντ (55′ Κουρμπέλης), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (77′ Ιωαννίδης), Πέρεθ, Τσέριν, Βαγιαννίδης (77′ Καμπετσής), Σποράρ, Αϊτόρ (88′ Καρλίτος)

Σλάβια: Μάντους, Ντόρλεϊ, Κατσαράμπα, Ούσου, Ντούντερα (82′ Μάσοπουστ), Τιεΐ (82′ Τζουρέτσκα), Ολαγίνκα, Χόλες, Τραορέ (61′ Σέβτσικ), Σράτζ (97′ Τετσλ), Λινγκρ (62′ Ουσόρ).