Παναθηναϊκός… σίφουνας πριν την Ενισέι

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 76-54 των Εσπερίδων κι έκανε το 4/4 στο πρωτάθλημα. Με εξαιρετική άμυνα, ιδίως στο πρώτο μέρος όπου και δέχθηκε μόλις 19 πόντους, το Τριφύλλι έδειξε έτοιμο για τη μεγάλη μάχη με την Ενισέι την προσεχή Τρίτη (23/11).

Με κορυφαίες τις Τζάνεϊ Σμιθ (18 π. 9ριμπ 3ασ.) και Τσάστιτι Ριντ (14π. 7ριμπ. 4ασ.) και μεγάλο “όπλο” την εξαιρετική άμυνα που σε μεγάλο διάστημα του ματς “έπνιξε” τις φιλοξενούμενες, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.

Παρά τις δυσκολίες με το σταμάτημα των προπονήσεων λόγω των 11 κρουσμάτων κορωνοϊού, τα κορίτσια του Τριφυλλιού παρουσιάστηκαν σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει και του αγώνα με την Ενισέι για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Eurocup την Τρίτη (23/11).

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος και δίκαια πήρε ένα ακόμα δίποντο. Το «τριφύλλι» κατάφερε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση του όσο περνούσε η ώρα και το τελικό …μιλάει από μόνο του.

Οι γηπεδούχες έκαναν μια καλή πρώτη περίοδο με τη συνθήκη ότι απείχαν από προπονήσεις και αγώνες και προηγήθηκαν με 16-11 και κατάφεραν μέχρι το ημίχρονο να πάρουν διαφορά ασφαλείας με 31-19.

Στην Τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και κατάφερε να πετύχει όσους πόντους είχε πετύχει στις δύο πρώτες περιόδους μαζεμένους με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 62-30.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ έκανε συντήρηση δυνάμεων και κατόρθωσε να ολοκληρώσει με 76-54.

Τα Δεκάλεπτα: 16-11, 31-19, 62-30, 76-54

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Ζιάκα 2, Σταμάτη 2, Λύμουρα 8 (2), Σμιθ 18 (2), Κωτούλα 6 (2), Βιντσιλαίου Α. 2, Μπουντούρη, Στακ 9 (1), Χολμς 11 (3) και Χατζηνικολάου 2.

Εσπερίδες (Νανάκος): Παπαϊωάννου , Καμμένου, Γασπαράτου, Λουκάτου 3, Πότερ 14 (1), Πατεράκη 8, Μπενέκη, Μαργέλου 2, Βιντσιλαίου Σ. 9 (1), Κασάπογλου, Μπάραμαν 18 (2) και Σταμούλου.