Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 68-71: Έχασε στις λεπτομέρειες, κέρδισε τον κόσμο του

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο στην αναμέτρηση με την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, όμως οι “πράσινοι” προδόθηκαν από την επίιθεσή τους και μοιραία ηττήθηκαν από τη “Βασίλισσα” με 71-68 για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Πέρα από τους συνήθης ύποπτους, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, με τον Κρητικό γκαρντ να ολοκληρώνει το ματς με 5 κλεψίματα.

Οι “πράσινοι” ήταν νευρικοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάτι που επέτρεψε στη “Βασίλισσα” να εξασφαλίσει μία σημαντική διαφορά σε σύντομα χρονικό διάστημα.  Την ίδια στιγμή οι Ισπανοί διάβαζαν εξαιρετικά το παιχνίδι, καταθέτοντας στο παρκέ σημαντικά δείγματα της ποιότητάς τους.

Για την ακρίβεια οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-13 στο 8′ μετά από το τρίτο δεύτερο του Μάριο Χεζόνια. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού βρήκε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Παρόλα αυτά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να τρέχουν ένα εκπληκτικό 13-2 και να παίρνουν το προβάδισμα με 26-23, χάρη στις δύο βολές του Άντριου Άντριους.

Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ώσπου ο Γιουλ έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα επτά πόντων (62-55), με ένα από τα συνηθισμένα του τρίποντα (τα λεγόμενα “μανταρίνια”).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με 63-62, με τον Πάρι Λι να βρίσκει δύο φορές στόχο πίσω από τα 6.75.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερες λύσεις στα τελευταία λεπτά κυρίως με τον Μούσα, ενώ ο έμπειρός Ισπανός γκαρντ έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του με ένα ακόμη “μανταρίνι”. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με ένα ακόμα τρίποντο του Λι.

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Ουίλιαμς με 15 και Λι με 12 πόντους, ενώ για τους νικητές την παράσταση έκλεψαν οι Ταβάρες με 14 και Μούσα με 13. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ιδιαίτερα άστοχος, καθώς τελείωσε το ματς με 5 πόντους και 1/9 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71

Παναθηναϊκός: Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (3), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 5 (1), Ουίλιαμς 15 (2), Άντριους 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Χουγκάζ, Πονίτκα 5 (1), Γκριγκόνις 5 (1/9 τρίποντα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10

Ρεάλ Μαδρίτης: Kοζέρ 8 (2), Γκονζάλεζ, Χεζόνια 8 (2), Σέρχι Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 9, Πουαριέ 3,  Κορνέλ 2, Ταβάρες 14, Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσελέ 6, Εντιαγέ, Μούσα 13 (1)