Παναθηναϊκός – Προμηθέας 91-79: Το 20ο με την “σφραγίδα” του αρχηγού! (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 91-79 του Προμηθέα Πάτρας, κατακτώντας το 20ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που οδήγησε το Τριφύλλι στον τίτλο.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Ο αρχηγός των Πράσινων ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, όντας και ο πολυτιμότερος παίκτης του τελικού, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Ντίνος Μήτογλου. Στους 16 σταμάτησε ο Χάουαρντ Σαντ Ρος.

Με άμυνα από “μπετόν” και βολές με το… χάδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με όρεξη στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με τους Πράσινους να παίζουν πολύ καλή άμυνα στον Προμηθέα, που έβρισκε πόντους μόνο από βολές. Οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 9/10 προσπάθειες από την γραμμή και να παραμένει κοντά στο σκορ.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 5-2 στο 3′ και 9-4 στο 5′, για ανεβάσει σταδιακά τη διαφορά μέχρι το +10 (15-5). Στη συνέχεια ο Προμηθέας πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι, κέρδισε βολές και κατάφερε να μειώσει σε 20-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, “τρέχοντας” ένα σερί 10-5 στα τελευταία λεπτά.

Με την “σφραγίδα” του αρχηγού

Η δεύτερη περίοδος έφερε στην “σφραγίδα” του Παπαπέτρου, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο έχοντας 17 πόντους, παίρνοντας τους Πράσινους στην “πλάτη” του. Αντίπαλο “δέος” ο Τζέριαν Γκραντ, που σημείωσε 12 πόντους, και κράτησε τον Προμηθέα στο παιχνίδι.

Οι Πατρινοί μείωσαν σε 20-17 στο 11′, με το Τριφύλλι να ανεβάζει ρυθμό και να προηγείται και πάλι με +10 (36-26) στο 17′. Ο Προμηθέας ροκάνισε και πάλι τη διαφορά στο 18′ με σερί 5-0 (36-31), για να απαντήσει ο Παναθηναϊκό με ένα επιμέρους δικό του 6-0 και να προηγηθεί για πρώτη φορά με +12 (42-31) στο 19′ και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 45-41.

“Απέκρουσε” όλες τις επιθέσεις του Προμηθέα

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είδε τον Προμηθέα να προσπαθεί να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όμως οι Πράσινοι ήταν ήρεμοι και συγκεντρωμένοι κάθε φορά που οι Πατρινοί μείωναν τη διαφορά και προσπαθούσαν να γυρίσουν το μομέντουμ του αγώνα. Χεζόνια και Μήτογλου οι πρωταγωνιστές.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 50-41 στο 22′, είδαν όμως τον Προμηθέα να “μαζεύει” τη διαφορά 50-45 στο 23′ και το Τριφύλλι να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +14 (61-47) στο 27′ και να απαντάει στους Πατρινούς. Με την ομάδα του Γιατρά να καταφέρνει να μειώσει στους 10 (68-58) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ψύχραιμος όταν χρειάστηκε σήκωσε το 20ο του Κύπελλο Ελλάδας!

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός είδε και πάλι το “φάντασμα” του εντός έδρα αγώνα του πρωταθλήματος, όμως οι Πράσινοι αυτή τη φορά ήταν συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι και κατάφεραν με ευκολία να προσπεράσουν την τελευταία προσπάθεια του Προμηθέα να μπει και πάλι στο ματς.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 77-63 στο 34′ και προς στιγμή χαλάρωσε υπερβολικά. Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν το κακό διάστημα του Παναθηναϊκού και μείωσαν σε 80-77 στο 38′, όμως οι Πράσινοι με τον Παπαπέτρου και πάλι πρωταγωνιστή προηγήθηκαν με 87-79 και κατέκτησαν το 20ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-41, 68-58, 91-79