Παναθηναϊκός πόλο: Δεν μπόρεσε να σταθεί απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 15-7 στο  Γουδί για την 15η αγωνιστική της Α1 πόλο. Οι στόχοι των δύο ομάδων και η δυναμικότητα απείχαν αρκετά. Το ποιοτικό ρόστερ του Απόλλωνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στο νεανικό σύνολο του Τριφυλλιού και “κλείδωσε” τη νίκη από τη δεύτερη περίοδο.

Ο Αγώνας:
Το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει λόγω ενός προβλήματος που προέκυψε με το χρονόμετρο, το οποίο χρειάστηκε να αλλαχθεί, ενώ διακοπές υπήρξαν και κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Οι Πράσινοι έπαιξαν καλή άμυνα στο πρώτο οκτάλεπτο με αποτέλεσμα να δεχτούν μόλις 2 γκολ. Αν και προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός με τον Σμιθ, δέχτηκε 2 τέρματα στα τελευταία τρία λεπτά και η πρώτη περίοδος έληξε 1-2.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για το Τριφύλλι καθώς δέχτηκε 6 αναπάντητα γκολ. Η “πράσινη” επίθεση δεν λειτούργησε σωστά και η πιο δυνατή ομάδα στην πισίνα πήρε μια διαφορά ασφαλείας. Ο ηλεκτρονικός πίνακας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έγραφε σκορ 1-8 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο οκτάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά, ο Απόλλων μπήκε δυνατά, έφτασε γρήγορα στα 10 τέρματα με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει και πάλι με τον Αμερικανό Τζέσε Σμιθ, ο οποίος σταμάτησε το σερί της αντίπαλης ομάδας που ήταν 10-0. Οι παίκτες της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” σημείωσαν 2 ακόμα τέρματα, ενώ ο οι “πράσινοι” μείωσαν με τον Πανταζόπουλο σε 3-12, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου .

Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβαλε το τέταρτο του γκολ με τον Κόσιτς στην πρώτη του επίθεση. Ο Γκαράνης με δύο γκολ έκανε τα τέρματα του Παναθηναϊκού έξι, αλλά αυτά φυσικά δεν έφταναν για την ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου , καθώς ο Απόλλων είχε φτάσει στα 15 γκολ. Ο Σμιθ σκόραρε το 3ο προσωπικό του τέρμα γράφοντας τον επίλογο του ματς, το οποίο έληξε 7-15.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στην επόμενη αγωνιστική, όπου θα φιλοξενηθεί στα νότια προάστια από την Βουλιαγμένη σε άλλη μια δύσκολη αποστολή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης Μ., Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς 1, Χατζηστεφάνου, Χριστοφορίδης, Δευτεραίος, Πανταζόπουλος 1, Αθανασίου, Γκαράνης 1, Σμιθ 3, Κατσαγούνος, Σαλτέρης, Παπαδημητρίου Αλ., Μοσχοβέλης.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ Νάσερ, Αλαμάνος, Γραμματικός 2, Μοσκόφ 7, Μπεριστιάνος, Παπαδόπουλος, Καρούντζος 2, Παπαγεωργίου 2, Δερμιτζάκης 2, Χαραλαμπόπουλος, Τσιστράκης, Τροβάς, Λουπάκης, Γκάτσος 1.