Παναθηναϊκός – Πφένινγκεν 3-0 σετ: Ψεκάστε… σκουπίστε!

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού με αντίπαλο την ελβετική Πφένινγκεν, καθώς τα “Φίνα Κορίτσια” επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ (25-15, 25-13, 25-20) στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Πρώτες σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν οι Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου και Μάρθα Ανθούλη 12 πόντοι), ενώ βοήθειες έδωσαν οι Μέντιτς (10 πόντοι) και Ανάε (10 πόντοι).

Στο αγωνιστικό κομμάτι το «τριφύλλι» μπήκε δυναμικά από την αρχή του αγώνα και στο πρώτο σετ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο του.

Οι «πράσινες» ήταν συγκεντρωμένες και πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του. Λίγο μετά τα μισά του πρώτου σετ ήταν μπροστά στο σκορ με 14-7 και με συνεχόμενους πόντους έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» κόλησε λίγους στους πρώτους πόντους με την ομάδα της Ελβετίας να παίρνει προβάδισμα με 2-3 ωστόσο επανήλθαν άμεσα και πήραν ευρύ προβάδισμα με 10-4.

Οι παίκτριες του Γκάιτς έκαναν τη συνέχεια του σετ πολύ πιο άνετη με σωστές επιθέσεις και καλές άμυνες και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-13.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός τα βρήκε πιο σκούρα σε σύγκριση με τα προηγούμενα αφού η Πφέφινγκεν τον κόντραρε μέχρι και τα μισά του σετ (13-13).

Οι «πράσινες» πήραν οριακό προβάδισμα προς το τέλος με 20-19 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Δαιτητές του αγώνα ήταν οι Έλενα Μίτροβιτς (Μαυροβούνιο) και ο Τσάβνταρ Μάρεφ (Βουλγαρία)

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-15 2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-11, 25-13 3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-20 .

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Πφέφινγκεν προήλθαν από 1 άσσο, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-13, 25-20) σε 68′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. – 67% άριστες), Γκρότους 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 42% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Ανθούλη 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 70% υπ. – 60% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 2 (2/3 επ.), Μερκούρη.

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Τίμοθι Λίπουνερ): Βίλι 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ), Πιερέ, Ματέρ 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 4 (4/18 επ., 67% υπ. – 47% άριστες), Ζέρνοβιτς 3 (3/12 επ., 57% υπ. – 22% άριστες) / Ντεπράτι (λ, 60% υπ. – 24% άριστες), Χάγκελε, Λίνγκμπεργκ, Κοχ.