Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 81-62: Φουλ… για κούπα οι “Αμαζόνες”!

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε 81-62 του ΠΑΣ Γιάννινα στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και την Κυριακή (26/03, 14:00) θα διεκδικήσει στον τελικό το δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας της!

Οι Πράσινες, που αγωνίστηκαν χωρίς την Τσάστιτι Ριντ, πήραν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό, εκεί που θα αντιμετωπίσουν την Ελευθερία Μοσχάτου ή τη Νίκη Λευκάδας.

Εξαιρετική εμφάνιση για το Τριφύλλι έκανε η Έμιλι Πότερ που πέτυχε 24 πόντους, αλλά και η Αρίκα Κάρτερ με την Ελεάννα Χριστινάκη που πρόσθεσαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι

Από την πρώτη περίοδο το αγώνα, η ομάδα των Ιωαννίνων έδειξε πως θα είναι ανταγωνιστική στην αναμέτρηση, με τις “Αμαζόνες” να μην μπορούν να… ξεφύγουν στο σκορ. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως το δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό στο +2 (22-20).

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, “έσφιξε” την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας μέχρι στο +12 (45-33), διαφορά με την οποία, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, το Τριφύλλι πήρε διαφορά 17 πόντων (57-40), ωστόσο οι Πράσινες “χαλάρωσαν” και είδαν τον ΠΑΣ Γιάννινα να μειώνει στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-51).

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά… στροφές και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, με το τελικό

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-33, 61-52, 81-62