Παναθηναϊκός – Παρτιζάν 89-85: Νίκη – ανατροπή στην επιστροφή στο “κολαστήριο” του ΟΑΚΑ (vids)!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Παρτιζάν με 89-85 στην παράταση (80-80 κ.δ.) στον ημιτελικό του τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, στην επιστροφή του κόσμου του Τριφυλλιού στο ΟΑΚΑ. Οι Πράσινοι επέστρεψαν από το -19 (21-40) του πρώτου ημιχρόνου και την Κυριακή (19/9, 20:00) θα αντιμετωπίσουν στην Αναντολού Εφές στον τελικό.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τους νταμπλούχους Ελλάδας ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσαν οι Κέντρικ Πέρι και Τζέρεμι Έβανς. Στους 11 ο Τζεχάιβ Φλόιντ.

Στην έναρξη του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενέργεια στην αναμέτρηση και κατάφερε να βρει εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Στη συνέχεια ωστόσο οι Πράσινοι έχασαν την επαφή με το σκοράρισμα, “κόλλησαν” στην επίθεση, με την Παρτιζάν να επιβάλει τον ρυθμό της.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 5-0 στο 2′, όμως γρήγορα οι Σέρβοι μείωσαν σε 5-4 στο 3′ και ισοφάρισαν σε 7-7 στο 5′. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν έβρισκαν δίοδο προς το καλάθι, με τους Σέρβους να προηγούνται με 7-10 στο 6′, ανεβάζοντας μάλιστα σταδιακά τη διαφορά στο +8 (12-20), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους Πράσινους να μειώνουν σε 14-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν “κενά” στην άμυνα, ενώ επιθετικά δεν κατάφεραν να βρουν λύση απέναντι στη ζώνη που εφάρμοσε στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου η Παρτιζάν.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 14-22 στο 11′, για να πιάσουν για πρώτη φορά το +10 (16-26) στο 12′. Το Τριφύλλι αδυνατούσε να σκοράρει, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να εκμεταλλεύονται το “νεκρό” διάστημα του Παναθηναϊκού να παίρνουν διαφορά +19 (21-40) στο 16′. Οι Πράσινοι, με κύριο εκφραστή τον Πέρι μείωσαν σε 28-40 με σερί 7-0, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 31-48.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν μεταμορφωμένος προς το καλύτερο, με τους παίκτες του Πρίφτη να βγάζουν ενέργεια και πάλι στο παρκέ και να βρίσκουν ρυθμό από την πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Πρωταγωνιστές οι Παπαπέτρου, Πέρι και Παπαγιάννης.

Το Τριφύλλι “έτρεξε” γρήγορα ένα σερί 6-0 και μείωσε σε 37-44 στο 22′, με την Παρτιζάν να απαντάει με το ίδιο νόμισμα και να στέλνει το ματς και πάλι στο +16 (40-56) στο 25′. Οι νταμπλούχοι Ελλάδα ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και έφεραν το σκορ στο 51-59 στο 28′ και στο 55-61 στο 29′, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 59-68.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την ανατροπή, με το Τριφύλλι να αντλεί δύναμη από το “κολαστήριο” του ΟΑΚΑ που επέστρεψε και πάλι και ώθησε τους νταμπλούχους Ελλάδας να περάσουν μπροστά, παρότι η Παρτιζάν έστειλε το ματς στη παράταση.

Οι Πράσινοι μείωσαν σε 65-70 στο 33′, αλλά στη συνέχεια οι Σέρβοι πήραν και πάλι διαφορά 10 πόντων (63-73) στο 34′. Το Τριφύλλι όμως με “φόρα” από την εξέδρα, “έτρεξε” ένα σερί 15-0 και κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς, περνώντας μπροστά με 78-73 στο 37′. Οι παίκτες του Πρίφτη “κόλλησαν” επιθετικά στο τέλος της κανονικής διάρκειας, με την Παρτιζάν να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 80-80 και να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός στηρίχτηκε στον Παπαπέτρου, που πήρε την ομάδα στην πλάτη του. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 83-82 και στο 42′ και 86-83 στο 44′, για να σφραγίσει τη νίκη ο αρχηγός του Τριφυλλιού με τρίποντο, διαμορφώνοντας το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80, παρ. 89-85

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 15, Μέικον 9, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 20, Κασελάκης, Ουάιτ 5, Φλόιντ 11, Νέντοβιτς, Έβανς 15, Σαντ Ρος 8.

Παρτιζάν (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Κούρουκς 8, Πάντερ 8, Λεντέι 17, Ζάγκορατς 10, Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Ντάνγκουμπιτ 2ς, Στεφάνοβιτς, Μίλετιτς 3, Μουρ 8, Τριφούνοβιτς 10, Μαντάρ 15.