Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 68-50: Υγιεινός περίπατος για τα ημιτελικά

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2021-2022 / PLAY OFF / ΠΑΟ - ΠΑΟΚ (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τον ΠΑΟΚ και πήρε την νίκη πρόκριση με 68-50 επί του Δικεφάλου. Ο Παναθηναϊκός που είχε κορυφαία για άλλη μία φορά την Τσάστιτι Ριντ πέτυχε την τρίτη του φετινή νίκη επί του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του εφετινού πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «πράσινες» ήταν καταιγιστικές και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο σε κανένα σημείο του ματς. Έπαιξαν μια εξαιρετική άμυνα στην πρώτη περίοδο και ήταν παράλληλα παραγωγικές στην επίθεση και το 17-6 είναι χαρακτηριστικό.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και μεγάλωσε τη διαφορά σε 37-22 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν και πάλι καλή για τον ΠΑΟ και αύξησε την διαφορά στο σκορ με 52-32 ενώ η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα και έληξε με 68-50.

Διαιτητές ήταν οι Κωνσταντινίδου-Κανελλόπουλος-Τσακιράκη και τα δεκάλεπτα: 17-6, 37-22, 52-32,68-50.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Φιτζγκέραλντ 7, Ζιάκα 3, Λύμουρα 5(1), Κωτούλα, Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου 4, Μυλωνάκη 4, Χατζηνικολάου 6, Κάιζερ 9.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 11, Μάντεν 6, Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 6, Κατσαμούρη 3, Στεφανακη, Καρλάφτη 12, Κιλαζίδου 8.