Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-2: “Μυθική” ανατροπή με έναν “τίγρη” για φίλημα

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία απίστευτη ανατροπή στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του League Cup (στο κλειστό του Αγίου Θωμά), με τους πρωταθλητές να επιστρέφουν από το 0-2 και το 18-22 στο τρίτο σετ, φτάνοντας σε μία πολύ σημαντική νίκη με 3-2. Κορυφαίος για τους “πράσινους” ήταν ο ασύλληπτος Φερνάντο Ερνάντεζ. Η ρεβάνς θα λάβει χώρα στη Θεσσαλονίκη.

Οι “πράσινοι” αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή στα τρία πρώτα σετ της αναμέτρησης,  με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί απόλυτα “σκοτώνοντας” τους γηπεδούχους με το σερβίς και το μπλοκ.

Από την πλευρά τους οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπάθησαν να πιέσουν και εκείνοι από τη γραμμή του σερβίς, σημαδεύοντας κατά κύριο λόγο τον Αλέξανδρο Ράπτη, ωστόσο τα προβλήματα που αντιμετώπισαν στην πίσω ζώνη έμοιαζαν απίθανο να λυθούν.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με 2-0 και να φτάνει τη διαφορά στο +4 (18-22) με άσο του εξαιρετικού Βέλγου διαγώνιου Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις (πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού).

Και ενώ όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει από το πουθενά και να οδηγήσει το σετ στην παράταση. Αυτό έγινε με τον Φράγκο να παίρνει πόντο από κακή υποδοχή μετά από σερβίς του Ντεν Ντρις (ναι ακόμα και αυτό συνέβη) για το 21-23, και τον Κόβαρ να ισοφαρίζει λίγο αργότερα με άσο για το 23-23.

Εν τέλει το σετ κρίθηκε από τη γραμμή του σερβίς, με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Γιώργο Πετρέα να σημειώνει έναν ακόμα άσο για το 27-25. Έτσι το “τριφύλλι” μείωσε σε 2-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην πιστεύουν πως έχασαν το σετ.

Από εκεί και έπειτα στο γήπεδο υπήρχε μόνο ο Παναθηναϊκός, με τους “πράσινους” να φτάνουν σε μία επική ανατροπή και να παίρνουν το προβάδισμα για ην πρόκριση στα ημιτελικά.

Tα σετ: 21-25, 19-25, 29-27, 25-16, 15-8