Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0 σετ: Φουλ για τίτλο!

VOLLEY LEAGUE 2021-2022 / PLAY OFF / ΠΑΟ - ΠΑΟΚ (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, καθώς οι Πράσινοι κέρδισαν 3-0 σετ τον Δικέφαλο του Βορρά και συνεχίζουν την πορεία τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν εξαιρετική, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Κυπελλούχους Ελλάδας και παρά την απουσία του κόσμου (το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας τιμωρίας), πήραν μια άνετη – όπως εξελίχθηκε το ματς – νίκη και διατήρησαν τη θέση του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague.

Παράσταση για ένα ρόλο

Oι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και είχαν καλά τελειώματα στις επιθέσεις τους και πήγαιναν μαζί στο σκορ συνεχώς, 6-6, 8-8 και 9-9.

Σε αυτό το σημείο ο ΠΑΟ κατάφερε και πήρε προβάδισμα δύο πόντων με τον Πρωτοψάλτη 11-9. Με επίθεση του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους (16-13) και λίγο αργότερα με ψυχωμένη άμυνα και τελείωμα του Ανδρεόπουλου το σκορ έγινε 19-14.

Με τον Μπάση στο σερβίς ο ΠΑΟ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 23-16 από 20-16 και τελικά το πρώτο σετ έληξε με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός κόλλησε στην αρχή με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 1-3. Γρήγορα όμως ο ΠΑΟ είχε απαντήσεις να δώσει και πέρασε και πάλι μπροστά με 5-4. Στην  συνέχεια με άσο του Ντε Ντρις το «τριφύλλι» ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ με 7-6. Με φοβερή άμυνα του Ανδρεόπουλου και εξαιρετικό τελείωμα του Ντε Ντρις ο ΠΑΟ έκανε το 9-8.

Ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι προβάιδσμα στο 16-17 όμως το «τριφύλλι» με οξυδέρκεια και καθαρό μυαλό το μετέτρεψε σε 22-19. Ο Λούκας Ρανγκέλ έκανε εξαιρετικά τελειώματα και μπλοκ στο τέλος και ο ΠΑΟ έκανε το 2-0 με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι δυναμικά και με άσο του Θανάση Πρωτοψάλτη έκανε το 7-4..

Με εξαιρετική φάση διαρκείας ο Πρωτοψάλτης έκανε το 13-9 ενώ η συγκεκριμένη διαφορά διατηρήθηκε μέχρι και το 18-14. Εν συνεχεία ο ΠΑΟ πάτησε γκάζι και κατέκτησε τελικά το σετ και τη νίκη με 25-16.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παπαδογούλας, Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Κατερλή, Αρβανίτης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-18 2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-21 3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-16) σε σε 79′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 38% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/7 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 19% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (17/26 επ., 2 άσσοι), Στάλεκαρ 10 (4/7 επ., 6 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 46% υπ. – 23% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 3 (3/6 επ.), Γουόλς, Κουμεντάκης 6 (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες), Μπαρνς 8 (8/19 επ., 32% υπ. – 16% άριστες), Ούντρις 15 (12/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 69% υπ. – 54% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης.