Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-1: Ισπανικό «κέρασμα» στη Λεωφόρο

Η Λεωφόρος… μίλησε και ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 2-1 στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν του, μέχρι το επόμενο, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League.

Πλώρη για ευρωπαϊκό εισιτήριο έβαλε ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του επί του Δικεφάλου του Βορρά στη σχεδόν κατάμεστη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Αϊτόρ στο πρώτο ημίχρονο και Χουάνκαρ στο δεύτερο με εξαιρετικό τελείωμα έγραψαν ένα τεράστιας σημασίας τρίποντο για το Τριφύλλι στο τέλος της βραδιάς.

Τον… έπνιξε

Με σοβαρότητα, ψυχισμό και έναν κόσμο με περίσσειο παλμό από τις κερκίδες, το ντέρμπι με τον Δικέφαλο δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί διαφορετικά στο πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Σάστρε γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από βέβαιο γκολ, καθώς η επικίνδυνη σέντρα του Γκατσίνοβιτς πέρασε ελάχιστα από τα κεφάλια των Ιωαννίδη και Αϊτόρ. Στο 8′ ο ΠΑΟΚ πήρε πέναλτι για χέρι του Βέλεθ, όμως ο Βόσνιος διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

Αυτή η φάση ήταν ό,τι καλύτερο είχε να αναδείξει ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο καθώς μετά ξεκίνησε ένας επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού με αρκετές φάσεις μπροστά από την εστία του Πασχαλάκη. Αρχικά ο Παλάσιος προσπάθησε να πλασάρει τον τερματοφύλακα του Δικεφάλου από πλάγια, όμως ο Έλληνας είχε απάντηση και έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα ο Κώτσιρας δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση μέσα από την περιοχή.

Τελικά, στο 34′ ο Αϊτόρ άνοιξε το σκορ εν μέσω αποθέωσης στη Λεωφόρο έπειτα από σέντρα του Παλάσιος και κεφαλιά του Ισπανού στο πίσω δοκάρι. Παρά το προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει με την κερκίδα να δίνει τον ρυθμό, όμως δεν κατάφερε μέχρι και την ανάπαυλα να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα.

Είχε την ουσία

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να μπαίνει καλύτερα στο δεύτερο μέρος και σε συνδυασμό με κάποια λανθασμένα σφυρίγματα του διαιτητή βρέθηκε αρκετές φορές στην περιοχή του Τριφυλλιού. Ωστόσο, η ομάδα που βρήκε δίχτυα ήταν και πάλι η γηπεδούχος και μάλιστα με φοβερό τρόπο.

Ο Χουάνκαρ είδε την μπάλα να του στρώνεται και αυτός με ένα άπιαστο σουτ βολέ κεραυνοβόλησε τον Πασχαλάκη για το 2-0 στο 64′.

Ο Παναθηναϊκός αδράνησε στη φάση του 70′ και… άφησε τον Ζίβκοβιτς να μειώσει και να βάλει τον Δικέφαλο και πάλι στο κόλπο. Ο Κούρτιτς έκανε τη σέντρα η οποία πέρασε από όλους και στο πίσω δοκάρι ο πιο ποιοτικός παίκτης των φιλοξενούμενων έγραψε το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι. Μπίσεσβαρ και Σβαμπ που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν επιθετικά τον Δικέφαλο που πολιόρκησε τον Παναθηναϊκό, όμως δεν μπόρεσε μέχρι και το ύστατο σφύριγμα του Βόσνιου να απειλήσει ουσιαστικά.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας, Βιγιαφάνιες, Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Σάστρε, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς, Κούρτιτς, Άκπομ