Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1: “Κρύος” αποκλεισμός (vids)

Με πάθος, ενέργεια και φουλ… επίθεση προσπάθησε ο Παναθηναϊκός να κάνει την ανατροπή απέναντι στον ΠΑΟΚ και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, ωστόσο οι Πράσινοι αναδείχθηκαν 1-1 σε ένα παιχνίδι με ήρωα κα… αντιήρωα τον Τσέριν που σκόραρε για το Τριφύλλι, αλλά έκανε και το πέναλτι με το οποίο ο Ολιβέιρα σημείωσε το τέρμα των φιλοξενούμενων.

Ντεμπούτο έκαναν οι Μαντσίνι και Κλάινεσλαχ, εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον Παναθηναϊκό, “εγκλωβίστηκε” στο ρυθμό του ΠΑΟΚ το Τριφύλλι στο δεύτερο μέρος. Όλα του τα… χαρτιά έριξε στο γήπεδο ο Γιοβάνοβιτς, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει το 2-0 του αγώνα της Τούμπας.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Με εκπλήξεις στην ενδεκάδα παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον Παναθηναϊκό για το δεύτερο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος διεξήχθη στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Λοντίγκιν υπερασπίστηκε την εστία του Τριφυλλιού, ενώ οι Πούχατς (αριστερά), Σάρλια, Κουρμπέλης και Βαγιαννίδης (δεξιά) αγωνίστηκαν στην άμυνα.

Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Πέρεθ, Τσόκαϊ και Τσέριν, στα “φτερά” της επίθεσης οι Μπερνάρ (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και ο Σπόραρ ήταν η “αιχμή του δόρατος” των Πράσινων.

Το παιχνίδι

Με σαφέστατη επιθετική διάθεση μπήκε στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός και στόχο να σκοράρει γρήγορα και να πλησιάσει το στόχο ανατροπής. Οι Πράσινοι πίεσαν τον αντίπαλο τους, πήραν ξεκάθαρα αρκετά ρίσκα και είχαν τον πρώτο λόγο, ενώ μοιραία υπήρξαν και κενά στα μετόπισθεν.

Μετά από προσπάθεια του Βαγιαννίδη στο 4ο λεπτό, ο Τσόκαϊ πήρε τη μπάλα στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες με τον Ολιβέιρα στο 9′ και τον Ζίβκοβιτς στο 16ο λεπτό.

Οι Πράσινοι διατήρησαν την επιθετική τους φιλοσοφία, πίεσαν τον ΠΑΟΚ και στο 18ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με δυνατό σουτ του Άνταμ Τσέριν έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων.

Στο 45ο λεπτό, ο Μπερνάρ έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια, κουβάλησε τη μπάλα στο μισό γήπεδο και έδωσε την πάσα στον Σπόραρ, ωστόσο ο Σλοβένος έκανε κάκιστο σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Γιοβάνοβιτς πήρε ακόμη περισσότερα ρίσκα στο δεύτερο μέρος και έριξε στο γήπεδο τον νεοαποκτηθέντα Μαντσίνι, ο οποίος μόλις με μια προπόνηση με την ομάδα του Παναθηναϊκού έκανε το ντεμπούτο του!

Μάλιστα ο Αργεντινός απείλησε τον ΠΑΟΚ με κεφαλιά στο 63′, ενώ ο Τσέριν στο 64ο λεπτό έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο Κοτάρσκι μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 74ο λεπτό, ο Τσέριν έκανε χέρι στην περιοχή και ο διαιτητής αφού εξέτασε τη φάση στο VAR, έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1.

Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Κλάινεσλαχ έχασε ευκαιρία στο 81ο λεπτό με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ, ενώ στο 87′ ο Ολιβέιρα έχασε μεγάλη ευκαιρία με μακρινό πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 90ο λεπτό, καθώς ο Τόμας αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Τόμας, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα και το τελικό 1-1 σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα έστειλε τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1(δεύτερος προημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδας)

Διαιτητής: Πέτρι Βιλάινεν (Φινλανδία)
Βοηθοί Διαιτητές: Μίκα Λάμπου (Φινλανδία), Ρίκου Βίλε Βιρεαβουόρι (Φινλανδία)
Τέταρτος διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς
VAR: Ντάνιελ Μπαρ (Ισραήλ)

Σκόρερ: 18′ Τσέριν – 78′ Ολιβέιρα
Κίτρινες κάρτες: 29′ Κουρμπέλης, 37′ Βαγιαννίδης, 42′ Σπόραρ, 51′ Σάρλια, 77′ Τσέριν – 43′ Ολιβέιρα, 45′ Αουγκούστο, 47′ Σοάρες, 67′ Σβαμπ, 86′ Κωνσταντέλιας
Κόκκινη κάρτα: 90′ Τόμας

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σάρλια, Κουρμπέλης (65′ Σάντσες), Βαγιαννίδης, Πούχατς (79′ Χουάνκαρ), Πέρεθ, Τσόκαϊ (46′ Μαντσίνι), Τσέριν, Μπερνάρ (65′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (79′ Κλάινεσλαχ), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Ράφα Σοάρες (85′ Βιεϊρίνια), Ντάντας, Αουγκούστο (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (79′ Τάισον) , Κωνσταντέλιας (88′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (87′ Τόμας).