Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1: (Χ)αρακίρι στη Λεωφόρο

Ο αγχωμένος και “θολωμένος” Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο και… πέταξε στον κάδο των αχρήστων δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ο Μαντσίνι άνοιξε το σκορ για το Τριφύλλι, ο Τόμας ισοφάρισε, με δέκα παίκτες αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός από το 84ο λεπτό εξαιτίας της αποβολής του Σχένκεφελντ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Δοκάρι είχαν οι Πράσινοι με τον Μαντσίνι!

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-4-2 παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον Παναθηναϊκό, διαφοροποιώντας το τακτικό του πλάνο μετά από καιρό.

Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Χουάνκαρ, Σάρλια, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας, στη μεσαία γραμμή οι Τσόκαϊ, Τσέριν, στις πτέρυγες οι Μπερνάρ (αριστερά), Μαντσίνι (δεξιά) και στην επίθεση οι Ιωαννίδης και Σπόραρ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους Πράσινους να αναζητούν το ρυθμό τους στο παιχνίδι και να πετυχαίνουν τέρμα στην πρώτη ευκαιρία τους!

Μετά από μακρινή πάσα του Μαντσίνι στο 9ο λεπτό, ο Σπόραρ πήρε τη μπάλα στην περιοχή, ανατράπηκε από τον αντίπαλο του σε φάση που ήταν πέναλτι και ο Σλοβένος επιθετικός πεσμένος στο γρασίδι μοίρασε στον Μαντσίνι, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0 για το Τριφύλλι στη… “φλεγόμενη” Λεωφόρο!

Οι Πράσινοι απείλησαν και στο 27ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Σπόραρ έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα βγήκε άουτ.

Ο Τόμας βρέθηκε μόνος του στην περιοχή του Παναθηναϊκού και έκανε το πλασέ με τον Μπρινιόλι να διώχνει αρχικά τη μπάλα και τον Σάρλια να απομακρύνει!

Στο 39ο λεπτό ο Τόμας βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Μπρινιόλι έκανε αρχικά την επέμβαση και στη συνέχεια ο Σάρλια έδιωξε τη μπάλα από την περιοχή του Τριφυλλιού.

Οι Πράσινοι έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 45ο λεπτό για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Ο Μπερνάρ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι και έκανε το σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έδιωξε τη μπάλα.

Στο 51ο λεπτό, μετά από όμορφη συνεργασία Ιωαννίδη και Τσόκαϊ, ο τελευταίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Κοτάρσκι μπλόκαρε.

Ο Ιωαννίδης έβγαλε εξαιρετική πάσα στην “πλάτη” της άμυνας του ΠΑΟΚ στο 53ο λεπτό, ο Σπόραρ βγήκε σε πλάγια θέση και έκανε το σουτ, ωστόσο ο Κοτάρσκι έκανε την επέμβαση και έδιωξε τον κίνδυνο.

Οι Πράσινοι συνέχισαν το συντηρητικό τους παιχνίδι, έδωσαν πολλά μέτρα στον αντίπαλο, έκαναν εύκολα λάθη και στο 60ο λεπτό είδαν τον Τόμας με ατομική προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 62ο λεπτό ο Μπερνάρ δεν κατάφερε σε τετ α τετ να νικήσει τον Κοτάρσκι, ενώ στο 63ο λεπτό οι Πράσινοι έχασαν νέα ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ και δύσκολη επέμβαση του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 70ο λεπτό με σουτ του Ζίβκοβιτς, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε διπλή ευκαιρία στο 80ο λεπτό αρχικά με σουτ του Τσέριν μέσα από την περιοχή και στη συνέχεια και έναν “κεραυνό” του Μαντσίνι και τη μπάλα να “σταματά” στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο 84ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Σχένκεφελντ έχασε τη μπάλα από τον Τόμας και στην προσπάθεια του να την επανακτήσει χτύπησε με το πόδι τον παίκτη του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα.