Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-3: ΣΟΚ στη Λεωφόρο

Βγαλμένος από τους χειρότερους “εφιάλτες” των φιλάθλων του ήταν ο Παναθηναϊκός στο κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας “βαριά” ήττα από τους Θεσσαλονικείς με 3-0.

Στον ένα βαθμό πλέον η διαφορά του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού με τη δεύτερη ΑΕΚ, δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδά ο κόσμος, υπό κατάρρευση οι Πράσινοι στο δεύτερο ημίχρονο, δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Τριφυλλιού μέσα σε λίγες μέρες από τον ΠΑΟΚ.

Η χειρότερη εμφάνιση του Παναθηναϊκού το τελευταίο οκτάμηνο συνοδεύτηκε με μια ήττα – σοκ στη Λεωφόρο από τον ΠΑΟΚ. Ένα αποτέλεσμα που πλέον προσθέτει πίεση στην ομάδα του Γιοβάνοβιτς στην “κούρσα” τίτλου.

Το “έχασε” στο δεύτερο μέρος ο Γιοβάνοβιτς και ηττήθηκε κατά κράτος στη “μάχη” των πάγκων από τον Λουτσέσκου, απίθανα λάθη από τους αμυντικούς του Τριφυλλιού, σε άλλο ένα ματς “εξαφανισμένος” ο Βέρμπιτς, αποθεώθηκαν οι Μπεργκ και Σισέ που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιοβάνοβιτς, επαναφέροντας στο βασικό σχήμα τον Κώτσιρα στη θέση του Βαγιαννίδη.

Ο Μπρινιόλι βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ, στην άμυνα οι Χουάνκαρ (αριστερά), Πούγγουρας, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Μπερνάρ, Τσέριν και στην επίθεση οι Βέρμπιτς (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Το παιχνίδι

Οι Πράσινοι μπήκαν με ενέργεια στο γήπεδο και στο 5ο λεπτό δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία με σουτ του Παλάσιος, ενώ στο 9ο λεπτό το Τριφύλλι απείλησε εκ νέου τους φιλοξενούμενους με προσπάθεια του Τσέριν μετά από γύρισμα του Παλάσιος και τον Κοτάρσκι να διώχνει τη μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δική τους στιγμή στο 18ο λεπτό με σουτ του Ζίβκοβιτς, ενώ στο 19′ ο Χουάνκαρ έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του ΠΑΟΚ.

Στο 22′ ο Κωνσταντέλιας έκανε την ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και σούταρε, ωστόσο ο Μπρινιόλι μπλόκαρε, ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε δοκάρι στο 24′ μετά από προσπάθεια του Ολιβέιρα.

Νέο κενό υπήρξε στην άμυνα του Παναθηναϊκού στο 31ο λεπτό με τον Ολιβέιρα ανενόχλητος να παίρνει την κεφαλιά και τον Μπρινιόλι να δίνει τη λύση με την επέμβαση του.

Στο 40ο λεπτό ο Μπερνάρ έβγαλε υπέροχη πάσα για τον Ιωαννίδη στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ωστόσο ο επιθετικός του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να κάνει σωστά το κοντρόλ και να απειλήσει από πλεονεκτική θέση τους Θεσσαλονικείς.

Σε μια φάση που ήρθε από το… πουθενά και διεκδικεί Όσκαρ ατυχίας για το Τριφύλλι, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ρουμπέν Πέρεθ. Ο Χουάνκαρ δεν έδιωξε τη μπάλα, ο Κωνσταντέλιας διεκδίκησε και ο Μπρινιόλι μετά από πρέσινγκ του ΠΑΟΚ, έδιωξε τη μπάλα, η οποία χτύπησε πάνω στον Πέρεθ και βρέθηκε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ, καθώς ο ΠΑΟΚ σκόραρε το δεύτερο τέρμα του 13 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα. Οι παίκτες της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, ο Κωνσταντέλιας βρήκε τον Ζίβκοβιτς στην περιοχή και ο Σέρβος μόνος του και χωρίς προσωπικό αντίπαλο, έκανε το σουτ και το 2-0.

Με τους Πράσινους πλήρως αποσυντονισμένους, ο ΠΑΟΚ σκόραρε και τρίτο τέρμα στο 53′. Ο Ολιβέιρα γύρισε τη μπάλα, οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού κοιτούσαν τα… άστρα και ο Κωσνταντέλιας με σουτ στην κίνηση έκανε το 3-0.

“Βραχυκυκλωμένος” ο Παναθηναϊκός είδε τον Ολιβέιρα στο 54′ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και τους φιλοξενούμενους να χάνουν άλλη μια ευκαιρία.

Οι γρήγορες αλλαγές του Γιοβάνοβιτς έδωσαν επιθετική πνοή στον Παναθηναϊκό σε ένα χρονικό σημείο που ο ΠΑΟΚ άρχισε να κάνει διαχείριση δυνάμεων ενόψει του αγώνα Κυπέλλου της Πέμπτης.

Σαν να μην έφτανε η εξέλιξη του αγώνα, ο Σχένκεφελντ με μια ανόητη ενέργεια δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 91′ και αποβλήθηκε. Κάτι που σημαίνει ότι θα απουσιάσει από το ματς του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-3

Σκόρερ: 44′ Πέρεθ (αυτογκόλ), 46′ Zίβκοβιτς, 52′ Kωνσταντέλιας

Κίτρινες κάρτες: 55′ Παλάσιος, 81′ Σχένκεφελντ – 42′ Αουγκούστο, 45′ Κουλιεράκης, 49′ Σάστρε, 65′ Ίνγκασον
Κόκκινη κάρτα: 91′ Σχένκεφελντ

Διαιτητής: Αλεξέι Κουλμπάκοφ
Βοηθοί διαιτητές: Ντμίτρι Ζιουκ, Αλέι Μασλίνκα
4ος Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σχένκεφελντ, Πούγγουρας, Κώτσιρας (57′ Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ (57′ Πούχατς), Πέρεθ (61′ Σπόραρ), Τσέριν, Μπερνάρ (61′ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (82′ Σάντσες)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (73′ Κάργας), Σάστρε, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο (73′ Ντάντας), Κωσταντέλιας (82′ Mπίσεσβαρ), Νάρεϊ (70′ Τάισον), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (82′ Τόμας)