Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 0-1: Οι αρκετές απουσίες στοίχισαν στο Τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός Β’ γνώρισε την ήττα από τον Πανσερραϊκό (0-1) στη Ριζούπολη για τη 5η αγωνιστική της Super League 2, με το γκολ του Κατσαντώνη στο 85′, με τους “πράσινους” να πληγώνονται από τις πολλές απουσίες και να μην αντέχουν στην πίεση της ομάδας των Σερρών στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για το Τριφύλλι στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για να φτάσει σε κάποιο γκολ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο όσο περνούσε ο χρόνος ξέμενε από λύσεις, με τον Πανσερραϊκό να παίρνει όλο και περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Στο 70′ η ομάδα από τις Σέρρες κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Σάιντ Άχμεντ, αλλά ο Ξενόπουλος το απέκρουσε, κρατώντας όρθιο το Τριφύλλι. Όμως, ο Πανσερραϊκός βρήκε το… δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Κατσαντώνη στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν συνέβη κάτι στο ματς, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι “πράσινοι” είχαν αρκετές σημαντικές απουσίες στη σημερινή αναμέτρηση, καθώς οι Αλμπάνης και Αγκοστίνιο ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς, οι Καρβούνης, Αθανασακόπουλος και Σαρδέλης ήταν εκτός λόγω ίωσης και οι Χριστογεώργος, Κρυπαράκος και Σιδεράς συμμετέχουν στη προετοιμασία της πρώτης ομάδας στην Κύπρο.