Παναθηναϊκός – Πανναξιακός 3-1 σετ: Πήραν το ντέρμπι τα “φίνα κορίτσια”!

O Παναθηναϊκός επικράτησε του Πανναξιακού με 3-1 σετ στη δεύτερη αγωνιστική της Volley League Γυναικών, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς  και προηγήθηκε στα μέσα του πρώτου σετ με 13-8 με τον Πανναξιακό να επιστρέφει και τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ στο 20-17. Μετά ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και κατέκτησε το 1ο σετ.

Το 2ο σετ ήταν ισορροπημένο με την Νικολογιάννη αλλά και την Ηλιάκη να κάνουν τη διαφορά για την ομάδα της Νάξου και να φέρνουν στα ίσια τον αγώνα.

Με την ισοφάριση τα κορίτσια του Παναθηναϊκού μπήκαν αποφασισμένα στο 3ο σετ και με πρωταγωνίστριες τις Στεπανένκο  και Γκόιθρες γύρισαν το σετ που είχε πάρει κεφάλι ο Πανναξιακός και με καθοριστική την Κωνσταντίνου έκαναν το 2-1.

Στο 4ο σετ ο Πανναξιακός μπήκε δυνατά και μέχρι το τέλος του σετ φαινόταν να το ελέγχει, αλλά μια τρομερή Στεπανένκο με τρία καθοριστικά μπλοκ έδειξε τον δρόμο, για να έρθει στην επίθεση η Κρός και να τελειώσει την δουλειά για τα “φίνα κορίτσια” του Αποστόλη Οικονόμου κάνοντας το 2 στα 2 στην Volley League Γυναικών.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Χρηστίδης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Χατζηθωμά, Μαλλιάρη, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..