Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 79-87: Εγώ θα σε αγαπώ και μη σε νοιάζει

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2021-2022 / PLAY OFF / 4ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 79-87 στο κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος στο τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος και έτσι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το θαύμα του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος. Στον Ολυμπιακό ο τίτλος του πρωταθλητή Α1 μπάσκετ γυναικών.

Στην πρώτη περίοδο η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι με διάφορους τρόπους. Οι «πράσινες» ήταν μπροστά με 20-19 ωστόσο η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 26-27.

Στη δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν ισόπαλο με 35-35 ακριβώς 5:50 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με 44-46.

Η Τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟ καθώς έμεινε πίσω με 10 πόντους 44-54 όμως το «τριφύλλι» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μείωσε σε 63-67 με τη λήξη της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 67-75 περίπου 6.23 πριν τη λήξη έκανε μια τελευταία προσπάθεια ωστόσο λύγισε με 79-87.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Κατραχούρας
Δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 13, Φιτζγκεράλντ 22(2), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 19(4), Κωτούλα 6(2), Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Παλάσκα, Χατζηνικολάου 9.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ, Σταμολάμπρου 6, Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 5(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 21(3), Φουράκη, Δίελα 8(2), Βαμβακά, Βίτολα 21(1), Χάμπλιν 4

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87.