Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 74-76: Οι… γκρι χάρισαν τη νίκη στους Πειραιώτες!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε ως το τέλος, αλλά λύγισε από τη… νέα τάξη πραγμάτων στο ΟΑΚΑ, αφού οι διαιτητές δεν… είδαν πεντακάθαρο φάουλ του Φαλ στον Παπαγιάννη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό εν τέλει να παίρνει τη νίκη με 76-74.

Οι Πράσινοι έφτασαν μία… ανάσα από την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η τριάδα των διαιτητών φρόντισε να κρατήσει μακριά από το ροζ φύλλο το Τριφύλλι, αφού δεν έδωσε, πεντακάθαρο φάουλ του Φαλ στον Παπαγιάννη στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς. Θυμίζουμε, πως στις… λεπτομέρειες και από παρόμοια φάση, κρίθηκε και το πρώτο παιχνίδι στο ΣΕΦ, όταν οι… γκρι δεν είχαν… δει το φάουλ του Βεζένκοβ στον Μπέικον.

Όσον αφορά τη στατιστική, πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους. “Μαχητής” για τον Παναθηναϊκό ο Μπέικον, που έπαιξε με διάστρεμμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πέτυχε 17 πόντους, ενώ ο Λι πρόσθεσε 14.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ξεφύγει στα μέσα της πρώτης περιόδου με ένα 8-0 (6-11). Οι Πειραιώτες κράτησαν σχεδόν στα ίδια επίπεδα την διαφορά μέχρι το τελευταίο λεπτό της περιόδου. Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι σταδιακά επανήλθαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες (21-21).

Καταστροφική ήταν η δεύτερη περίοδος για το Τριφύλλι. Οι ερυθρόλευκοι με… μπροστάρη τον ΜακΚίσικ, κατάφερε να μετατρέψει το 25-25 στα 7 λεπτά πριν το τέλος του ημίχρονο, σε 25-35 με ένα σερί 10-0. Η ομάδα του Σερέλη προσπάθησε να ανακάμψει και τελικά… μάζεψε λίγο τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -8 (38-46).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +11 και όλα έδειχναν πως το σκηνικό θα είναι συνέχεια της κακής δεύτερης περιόδου για τους Πράσινους. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός μείωσε αρχικά στους 5 (44-49) αλλά και στους 4 (52-56) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Η ολική επαναφορά των Πράσινων στο παιχνίδι ήρθε ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, με το τρίποντο του Γκριγκόνις, με το οποίο το σύνολο του Σερέλη μείωσε στον έναν (58-59). Με αυτό το σκορ, οι δυό ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Και ενώ το μομέντουμ έδειχνε… Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός μπήκε στη τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα γρήγορο 9-0, με το οποίο έστειλε τη διαφορά στο +8 (58-66). Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να κάνει την… αντεπίθεση του και να μειώνει στον έναν με τρίποντο του Μπέικον (74-75), 40″ πριν τη λήξη. Ο ΜακΚίσικ εν συνεχεία πέτυχε 1/2 βολές και οι Πράσινοι είχαν την ευκαιρία να… κλέψουν το ματς. Ο Γουίλιαμς αστόχησε – με υποψία φάουλ του Φαλ -, ο Παπαγιάννης διεκδίκησε το ριμπάουντ, με τον Φαλ να του χτυπά το χέρι και τους διαιτητές να μην σφυρίζουν τίποτα! Τελικά, η μπάλα δόθηκε στον Ολυμπιακό και το παιχνίδι έληξε, με τη… νέα τάξη πραγμάτων να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά (74-76).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λι 14 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 2 (2 ριμπάουντ), Μπέικον 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) Π. Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 3 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Γκριγκόνις 13 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαντζούκας 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάναν 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φαλ 6, Βεζένκοβ 9 (3/12 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 2, Λαρεντζάκης 13 (2), Σλούκας 3 (1/5 σουτ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 6 (2/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ασίστ).