Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 72-78: Πλήρωσε ξανά τα νεκρά διαστήματα και αποχαιρετά τον τίτλο

BASKET LEAGUE 2021-2022 / PLAY OFF / 2ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να παίζει στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο ήταν αργά και έτσι μοιραία γνώρισε την ήττα με 72-78 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στο δεύτερο τελικό της Basket League και βλέπει τον τίτλο του πρωταθλητή να κάνει φτερά.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι άστοχος στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου όπως και στο πρώτο παιχνίδι στο ΣΕΦ, αλλά μέσα από την καλή του άμυνα βρήκε ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη, που κέρδισε κατά κράτος στην άμυνα τον Φαλ και τον Παπαπέτρου επιθετικά έφτασε ισορρόπησε το παιχνίδι. Ο Νέντοβιτς με εκπληκτικό τρίποντο buzzer beater πίσω από το κέντρο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με την λήξη του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να… δαγκώνει στην άμυνα του, αλλά και τους Οκάρο Γουάιτ και Τζέρεμι Έβανς να βρίσκουν λύσεις επιθετικά δίνοντας διαφορά στο “Τριφύλλι” με 33-25 στο 16′. Από εκεί και πέρα πέρα ανέλαβαν Μέικον και Παππέτρου όπου με τα καλάθια τους έστειλαν την διαφορά στο ημίχρονο στους 14 πόντους (46-32).

Καταστροφικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό όπου το έχασε με σκορ 29-10! Δεν είχε απάντηση στο επιθετικό κρεσέντο του Ντόρσει αλλά ούτε μπόρεσε να υπερβεί την άμυνα του Ολυμπιακού. Όαση ο Σαντ Ρος που με τα τρίποντα του κράτησε το “Τριφύλλι” στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο 4ο δεκάλεπτο αλλά όταν πήρε τα πάνω του ο Νέντοβιτς ήταν ήδη αργά, με τον Σάσα Βεζένκοφ να υπογράφει την νίκη για τον Ολυμπιακό, την δεύτερη στην σειρά, που το κάνει να είναι αγκαλιά με τον τίτλο του πρωταθλητή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα (0/2 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέρτου 17 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 6 (2/7 σουτ), Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 8 (8 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (2/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ασίστ), Φαλ 5 (10 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 19 (2/7 δίποντα, 5/ 7τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης (0/2 τρίποντα), Σλούκας 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 7 (1/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.