Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65: Ο “Εξάστερος” είναι εδώ!

Ύστερα από ένα ματς… θρίλερ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 67-65 του Ολυμπιακού, χάρη σε ένα σουτ τριών πόντων του Πονίτκα μπροστά στον Φαλ στα 17,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Basket League, δείχνοντας πως είναι… εδώ!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους Πράσινους, κακή δεύτερη περίοδος αλλά το Τριφύλλι κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο σε ένα κλειστό παιχνίδι. Αρκετά προβλήματα για τους Πειραιώτες οι οποίοι έχασαν με αποβολή τον Γουόκαπ, αλλά και με τραυματισμό τον Βεζένκοβ.

Πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού ήταν οι Λι και Πονίτκα με 12 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη, για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Παπανικολάου με 15 πόντους.

Μεταξύ άλλων, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη διέκοψε το σερί 14 διαδοχικών νικών της ομάδας του Πειραιά στα ντέρμπι “αιωνίων” και πλέον οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Κυριακή (11/06, 21:15) στο ΣΕΦ για τον τρίτο τελικό.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Με το “πόδι” στο… γκάζι και με αυτοπεποίθηση ξεκίνησε τον τελικό ο Παναθηναϊκός. Οι Πράσινοι έχοντας 6/7 σουτ στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα κατάφεραν να πάρουν με το “καλησπέρα” διψήφια διαφορά (15-4), έχοντας και εξαιρετική αμυντική λειτουργία. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει και το έκανε σταδιακά, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στο Τριφύλλι. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε μέχρι και στο +12 (25-13), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Ότι “έχτισε” στην πρώτη περίοδο, το… γκρέμισε στη δεύτερη όμως ο Παναθηναϊκός, με τους Πράσινους να ξεκινούν “μουδιασμένα” το δεκάλεπτο και με ένα 12-0 του Ολυμπιακού είδαν το προβάδισμα τους να “σβήνεται” και το σκορ να είναι ισόπαλο 25-25 στο 12′. Μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση για το Τριφύλλι, με το πρώτο καλάθι να έρχεται στα πρώτα 3,5 λεπτά του δεκαλέπτου (27-25) από δύσκολη προσπάθεια του Γκριγκόνις. Μάλιστα, οι Πειραιώτες πήραν και το προβάδισμα 5:14 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Πράσινους στο -2 (33-35).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με ένα 5-0, με το οποίο έφτασε το +7 (33-40). Πάντως, οι “ισορροπίες” άλλαξαν γρήγορα αφού ο Γουόκαπ αποβλήθηκε, καθώς δέχτηκε τεχνική ποινή, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε υποπέσει σε αντιαθλητικό φάουλ. Οι Πράσινοι, με φτερά στα πόδια μετά την αποβολή του Αμερικάνου, απάντησαν με ένα δικό τους επιμέρους 13-3 και έτσι πήραν ξανά προβάδισμα (46-44), 3:35 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο προέκυψε νέο απρόοπτο για τους Πειραιώτες, αφού ο Βεζένκοβ τραυματίστηκε ύστερα από μονομαχία με τον Μποχωρίδη και αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια. Τελικά, η περίοδος έληξε με το Τριφύλλι να είναι μπροστά με έναν (51-50).

Όπως και στις προηγούμενες τρεις περιόδους, παρά την απουσία των Γουόκαπ – Βεζένκοβ από το παρκέ, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός με ένα 9-3 προηγήθηκε με έξι (54-59). Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι “έσφιξαν” την άμυνά τους και με ένα δικό τους σερί (10-1) πήραν προβάδισμα με +4 (64-60). Πάντως, το Τριφύλλι δεν εκμτεαλλεύτηκε το μομέντουμ, έπαιξε με την φωτιά και τελικά έμεινε πίσω με έναν (64-65) στο τελευταίο λεπτό του ντέρμπι, εξαιτίας ενός ελεύθερου σουτ τριών πόντων του Παπανικολάου. Στην τελευταία επίθεση των Πράσινων όμως, “μίλησε” ο Πονίτκα, ο οποίος πέτυχε ένα μεγάλο σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75 μπροστά στον Φαλ, το οποίο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Σερέλη με 67-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).