Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 65-84: Παπαγιάννης εναντίον όλων

Ο εκπληκτικός Γιώργος Παπαγιάννης (14 πόντους, 11 ριμπάουντ) δεν έφτανε στον Παναθηναϊκό, με τους Πράσινους να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια και να «βάζουν φωτιά» στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο, επιστρέφοντας από το -13 (όπου έτρεξαν ένα επιμέρους 19-9), ωστόσο  η κακή τέταρτη περίοδος, δεν τους έδωσε τη δυνατότητα να διεκδικήσουν τη νίκη. Έτσι οι Πειραιώτες επικράτησαν με 65-84 στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί αμέσως με 6-0 χάρη σε δύο τρίποντα του Ντόρσεϊ, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού Ιωάννη Παπαπέτρου να απαντά με καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό. Παρόλα αυτά η άμυνα των γηπεδούχων δεν μπορούσε να βρει τρόπο ώστε να σταματήσει την περιφέρεια των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται σταδιακά, καθώς την ίδια στιγμή οι Πράσινοι δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις στην επίθεση.

Μάλιστα το γρήγορο δεύτερο φάουλ του Τόμας Ουόκαπ, έμελλε να βοηθήσει αμέσως τον Ολυμπιακό, καθώς ο αντικαταστάτης του Κώστας Σλόυκας βρήκε πολλούς πόντους πίσω από τα 6.75, διαμορφώνοντα γρήγορα το 5-12, το 7-15 και στη συνέχεια το 9-18, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι στηρίζονταν κατά κύριο λόγο στον Νταρίλ Μέϊκον.

Η είσοδος του Νεμάνια Νέντοβιτς στο παρκέ έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό που έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 και μετέτρεψε το 9-18 σε 14-18 χάρη σε τρίποντο του Σέρβου και καλάθι του Ουάιτ, ωστόσο ένα ακόμα τρίποντο (αυτή τη φορά από τον Παπανικολάου) αύξησε ξανά τη διαφορά. Έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-25.

Κι όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακόμα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Ερυθρόλευκοι εκτίναξαν την διαφορά αμέσως στους 13 με δύο «γκολ-φάουλ» από τους Μακίσικ και Μάρτιν για το 18-31  με τον Αμερικάνο σέντερ να σκοράρει λίγο αργότερα για το 23-39, ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Βεζένκοβ, δίνοντας προβάδισμα 16 πόντων στην ομάδα του (το μεγαλύτερο που πήρε στο πρώτο μέρος). Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έτρεξαν ένα πολύ γρήγορα 9-0  (με τρεις βολές του Κασελάκη, μία του Νέντοβιτς, ένα τρίποντο του Μέικον και ένα καλάθι του Παπαγιάννη) μειώνοντας σε 32-39, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Μακίσικ απάντησε με τρίποντο, με τους Λαρεντζάκη και Σλούκα να διαμορφώνουν το 32-45. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δίποντο του Βεζένκοβ, ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Παπαγιάννη έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί και έβαλε «φωτιά» στο ματς. Για την ακρίβεια οι Πράσινοι σημείωσαν ένα τρομερό 14-4 μειώνοντας στους 3, αφού πήραν λύσεις από τους Μποχωρίδη, Νέντοβιτς και Παπαπέτρου, τη στιγμή που οι αντίπαλοί τους «τα έσπαγαν» πίσω από τα 6.75. Mε ένα ακόμα τρίποντο του Μποχωρίδη, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο 51-54 και έτσι όλα ήταν ανοιχτά αναφορικά με τον τελικό νικητή.

Η επίθεση των φιλοξενούμενων είχε εγκλωβιστεί για τα καλά, αλλά τελικά πήρε λύσεις από ένα παίκτη που δεν διανύει την καλύτερη του περίοδο. Ο λόγο για τον Σακίλ Μακίσικ, που με ένα πρωτοφανές σόου σκόραρε με κάθε τρόπο στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει «μείνει από βενζίνη». To τρίποντο που πέτυχε ο Αμερικάνος φόργουορντ για το 58-66  έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, με την διαφορά να αυξάνεται όσο περνούσε η ώρα και το τελικό 65-84 να δίνει στον Ολυμπιακό τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

Παναθηναϊκός ( Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 2,  Μέικον 7 (2),  Παπαγιάννης 14 ( 11 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 9, Κασελάκης 3 , Γουάιτ 7 ,  Νέντοβιτς 17 (3), Έβανς, Aβδάλας, Καββαδάς, Ματντζούκας

Ολυμπιακός ( Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 18 (4),  Λαρεντζάκης 2 (0/7 τρίποντα), Φαλ 4 ( 8 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (2), Μάρτιν 7,  (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (3), Πρίντεζης,  Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (3), Ζαν Σαρλ, Λούντζης