Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 62-68: Δεν πάει άλλο!

BASKET LEAGUE 2021-2022 / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 68-62 και βλέπει το πλεονέκτημα έδρας να κάνει φτερά. Πλήρωσαν το κακό τέταρτο δεκάλεπτο, τις κακές επιλογές αλλά και την αστοχία τους πίσω από την γραμμή του τριπόντου οι “Πράσινοι”.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παίξανε δυνατή άμυνα εκατέρωθεν με το σκορ να μένει χαμηλά στην λήξη του της περιόδου (13-15). Ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικά λύσεις κυρίως από το τρίποντο με τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός με τους Σαντ Ρος, Έβανς και Ουάιτ έβγαλε αρκετές άμυνες κρατώντας τον Ολυμπιακό χαμηλά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και με κύριο εκφραστή επιθετικά τον Μέικον και στην συνέχεια τον Παπαπέτρου που πέτυχε δύο σερί τρίποντα, ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα τέλει της περιόδου. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός με δημιουργό το Σλούκα έφτασε ξανά τους “Πράσινους” και μκε τρίποντο του Μακίσικ ισοφάρισε σε 34-34. Ο Μέικον αστόχησε σε δύο βολές 2″ πριν την λήξη του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο ισόπαλες.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό από την άμυνα και να φτάνει να προηγηθεί με τρίποντο του Σαντ Ρος στο 45-39. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Γουόκαπ και ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό με διαδοχικά καλάθια. Μετά από λάθος επιλογές του Παναθηναϊκού στην επίθεση και τρίποντο του Παπανικολάου οι “Ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν με τέσσερις λίγο πριν τον τέλος του δεκαλέπτου. Στην τελευταία επίθεση ο Παπαγιάννης με δίποντο από απόσταση μείωσε στους δύο και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο.

Εν τέλει ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τις κακές του επιλογές και την αστοχία του στο τέταρτο δεκάλεπτο και γνώρισε άλλη μία ήττα από τον Ολυμπιακό την τέταρτη για την τρέχουσα σεζόν.

Τα Δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.

Δείτε τα στατιστικά το αγώνα ΕΔΩ

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 7 (1), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 14 (4), Γουάιτ 2, Νέντοβιτς 18 (3), Έβανς 4, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 5 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1), Ντόρσεϊ 2, Λούντζης, Φαλ 6, Σλούκας 12 (2), Μάρτιν 1, Βεζένκοφ 13 (3), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (1).