Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-66: “Πικρή” ήττα για τις “Αμαζόνες”

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 τη σειρά των τελικών με τον Ολυμπιακό, με τις “πράσινες” να γνωρίζουν την ήττα από τον “αιώνιο” στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” με 66-60. Πλέον το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη χρειάζεται ένα θαύμα για να μπορέσει να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Για την ακρίβεια οι “ερυθρόλευκες” έκαναν το 3-1 στη σειρά, ενώ την προσεχή Κυριακή (2/4), οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν στο βοηθητικό του ΣΕΦ. Θυμίζουμε πως ο πρωταθλητής θα κριθεί στις 4 νίκες.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο κόσμος του Παναθηναϊκού δημιούργησε για μία ακόμη φορά  εκπληκτική ατμόσφαιρα, ενώ σημαντικό είναι και το γεγονός πως η Τσάστιτι Ριντ αγωνίστηκε για περίπου 2 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον “πράσινο” λαό.

Η Αμερικανίδα φόργουορντ επρόκειτο να χάσει τους φετινούς τελικούς, καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα στη μέση. Ωστόσο η ίδια ζήτησε από την Ελένη Καπογιάννη να την χρησιμοποιήσει, σε μία κίνηση αυτοθυσίας που αποδεικνύει έμπρακτα την αγάπη της για τον Παναθηναϊκό.

Η πρώτη περίοδος εξελίχθηκε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, με τις “πράσινες” να παίζουν καταπληκτική άμυνα και να εξασφαλίζουν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά.

Κι όμως το πρώτο καλάθι του αγώνα ήταν για τις φιλοξενούμενες, με την Αγγελική Νικολοπούλου να σκοράρει πίσω από τη γραμμή των 6.75 και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της.  Το “τριφύλλι” απάντησε με ένα σερί 6-0, το οποίο ανακόπηκε με δύο εύστοχες βολές της Μέγκαν Γκούσταφσον.

Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να “τρέξει” ένα ακόμα μεγάλο σερί, αυτή τη φορά της τάξεως του 10-0, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο όντας στο +11 (16-5).  Σε αυτό το διάστημα ξεχώρισε η Έμιλυ Πότερ, ενώ το τελευταίο καλάθι της περιόδου ήρθε από τα χέρια της Αντιγόνης Χαιριστανίδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Αλεξανδρή να δίνει προβάδισμα 13 πόντων στην ομάδα της (20-7) και τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα δικό του σερί 8-2, μειώνοντας σε 22-15.

Η Έμιλυ Πότερ έσπευσε να αποκαταστήσει γρήγορα την τάξη διαμορφώνοντας το 29-17, όμως ένα νεκρό διάστημα του Παναθηναϊκού, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους κα “τρέξουν” ένα 10-0 και να μειώσουν σε 29-27, με συνεχόμενα καλάθια της Αγιούσο.

Εν τέλει το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 4 “πράσινους” πόντους από τις Κάρτερ και Αλεξανδρή, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας στο +6 (33-27).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος, καθώς “έτρεξαν” ένα επί μέρους 8-2 και εξασφάλισαν και πάλι διψήφια διαφορά (41-29).

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι “ερυθρόλευκες” εγκλώβισαν τις αντιπάλους τους με την άμυνα ζώνη που επέλεξαν και απάντησαν με ένα δικό τους 10-0, με την Αγιούσο να μειώνει σε 41-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το “τριφύλλι” να βρίσκεται στο +6 (49-43). Στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, η Αντιγόνη Χαιριστανίδου έδωσε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα της, με τρία σουτ μέσης απόστασης (σε αυτό το διάστημα είχε 3/3 δίποντα).

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις στην “ζώνη” του Ολυμπιακού ούτε στο πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου, με τις “πειραιώτισσες” να σκοράρουν 11 αναπάντητους πόντους και να περνούν μπροστά στο σκορ με 54-49.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας ακόμα και στον 1 πόντο, χάρη σε εύστοχο τρίποντο της Ελεάννας Χριστινάκη, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (60-61).

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με ένα δύσκολο καλάθι της Νικολοπούλου και τρεις εύστοχες βολές από τις Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου και ενώ η Αλεξανδρή αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με το σκορ στο 63-60.

Πρώτη σκόρερ για το “τριφύλλι” αναδείχθηκε η Έμιλυ Πότερ, η οποία σημείωσε 15 πόντους με 7/12 δίποντα και 1/2 βολές. Παράλληλα εμπλούτισε τη στατιστική της με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30:43. Πολύ καλή παρουσία είχε και η Διονυσία Αλεξανδρή, με 14 πόντους και 2 ασίστ. Στον αντίποδα ξεχώρισε η Μέγκαν Γκούσταφσον με 26 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 38:30.

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλοπούλου 3 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πότερ 15 (7/12 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σωτηρίου 4 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 7 (2/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (1/5 τρίποντα, 11 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8 (4/5 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 4 (1/9 σουτ, 2/2 βολές), Αγιούσο 16 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26 (9/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές), Νικολοπούλου 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Δίελα, Σουκ 6 (8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/47 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 1/4 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/46 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 11/14 βολές, 30 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.