Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 52-67: Ανέτοιμο και κατώτερο των περιστάσεων το Τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ανέτοιμος και κατώτερος των περιστάσεων στον τελικό του Super Cup και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 52-67.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με ενέργεια στην άμυνα, βρέθηκε να προηγήται με 9-2, κάνοντας ένα σερί 7-0 από το 2-2 με επτά πόντους του Ντέρικ Γούλιαμς. Ο Ολυμπιακός όμως, απάντησε με καλή άμυνα και έκανε ένα δικό του σερί (10-0) και μπήκε μπροστά με 9-12. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-18 υπέρ των “ερυθρόλευκων”.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, άρχισε όπως το πρώτο, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να καλύψει την μικρή διαφορά του Ολυμπιακού. Τελικά οι “πράσινοι” με ένα μικρό ξέσπασμα πήραν για λίγο το προβάδισμα με ένα Alley Oop κάρφωμα του Παπαγιάννη για το 24-24. Η ομάδα του Πειραιά όμως, με ένα νέο σερί (7-0) έκανε το 30-24. Ο Λι με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 32-32. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ίδια διαφορά της πρώτης περιόδου, 34-37 με τον Ολυμπιακό μπροστά.

Ο “Εξάστερος” δεν ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο και λόγω της κακής άμυνας του βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά καθώς δεν είχε απάντηση στο μαρκάρισμα του Μούσταφα Φαλ μέσα στην ρακέτα. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο τρόπο σε όλη την διάρκειά του με τον Παναθηναϊκό να χάνει μέχρι και με 13 (56-43), με το δεκάλεπτο να λήγει με αυτό το σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός διατήρησε την υπέρ του διαφορά, με την ποιότητα του μπάσκετ να είναι αρκετά χαμηλή με τις δύο ομάδες να έχουν επιμέρους σκορ 11-11. Οι “πράσινοι” βρέθηκαν να χάνουν και με 16 πόντους με το παιχνίδι να λήγει με τον Παναθηναϊκό να χάνει με 15 (52-67).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (4/10 σουτ, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (2), Γκριγκόνις (0/9 σουτ, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (2), Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκουντάιτις (0/2 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 6 (2), Φαλ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 11 (1/4 τρίποντα), Σλούκας 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5 (1).