Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2 σετ: Με ανατροπή και μαχητική ψυχή πήρε το ντέρμπι!

Αν και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της Volleyleague, η μαχητική ψυχή των παικτών του Ανδρεόπουλου και η “λάβα” από τον κόσμο που γέμισε το κλειστό του Αγίου Θωμά οδήγησαν τους Πράσινους στη σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του “αιώνιου” αντίπαλοι.

Έκτη συνεχόμενη νίκη του Τριφυλλιού επί του Ολυμπιακού, έσπασε το αήττητο των Πειραιωτών στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Πράσινοι δεν μπήκαν καλά στο πρώτο σετ, βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ και παρά την προσπάθεια που έκαναν, δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν τα δεδομένα με αποτέλεσμα να το χάσουν με 25-22.

Το μπλοκ δεν λειτούργησε καλά, δεν βγήκαν οι απαιτούμενες άμυνες, ενώ και επιθετικά έγιναν αρκετά λάθη.

Μέσα από τα χέρια τους έχασαν οι Πράσινοι το δεύτερο σετ. Παρά την καλή του εκκίνηση και το προβάδισμα με 9-7, oι φιλοξενούμενοι έφεραν το σετ στα μέτρα τους και προηγήθηκαν με 19-16 και 22-20. Με ένα σερί 4-0, ο Παναθηναϊκός έφτασε μια… ανάσα από την κατάκτηση του σετ (24-22), ωστόσο οι αντίπαλοι κατάφεραν να κάνουν το 2-0 (26-24).

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έδειξαν αντίδραση. Αντιλήφθηκαν ότι δεν υπήρχαν άλλα περιθώρια, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, απέκτησαν γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα και τελικά μείωσαν σε 2-1 (25-22).

Πόντο – πόντο πήγε το τέταρτο σετ με τους Πράσινους να παίζουν τα… ρέστα τους για την ανατροπή και με μαχητική ψυχή κατάφεραν να κάνουν το 25-22, να ισοφαρίσουν σε 2-2 σετ και να πάνε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, η ενέργεια που έδωσε ο κόσμος του Παναθηναϊκού και τα ψυχικά αποθέματα που είχε η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφεραν τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη για το τριφύλλι με 3-2 σετ (15-10).