Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-1 σετ: “Πράσινη” κόλαση μέσα στο κλειστό, με νικητή στο ντέρμπι τον Παναθηναϊκό!

“Πράσινο” βάφτηκε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών ,με τα κορίτσια του Παναθηναϊκού να πραγματοποιούν μία ψυχωμένη εμφάνιση και να επικρατούν με 3-1 σετ του Ολυμπιακού. Έτσι παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ανεβαίνοντας στους 31 βαθμούς. Στον αντίποδα οι “πειραιώτισσες” έμειναν στους 27.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και με κορυφαία την Σάλας, να παίρνει το προβάδισμα με 6-11. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός είχε θέμα στην υποδοχή, ενώ επιθετικά στηρίχτηκε κατά κύριο λόγο στης Χαντάβα και Κρος.

Ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα το “τριφύλλι” ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και σταδιακά κατάφερε να μειώσει σε 11-12, βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό την υποδοχή του. Σιγά σιγά οι “πράσινες” άρχισαν να παίρνουν πόντους και από το σερβίς τους, με την Παπαφωτίου και την Κρος να σημειώνουν άσους.

Από πλευράς Ολυμπιακού πολλές μπάλες πήρε η Σάλας, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τους 18 πόντους, όταν η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην.

Συγκεκριμένα τα εξαιρετικά σερβίς της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου οδήγησαν τις φιλοξενούμενες σε δύο λάθη (Χίπε άουτ, Χριστοδούλου υπέρβαση), ενώ η συνέχεια έμελλε να είναι ακόμα καλύτερη για το “τριφύλλι”. Και αυτό γιατί ένας ακόμα άσος δια χειρός Χατζηευστρατιάδου και ένα μπλοκ της Χαντάβα μετέτρεψαν το 18-18 σε 22-18. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-19 ύστερα από λάθος της Κόστα, με τις “πράσινες” να παίρνουν κεφάλι με 1-0 σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, με την Γκρόθες να μπαίνει και αυτή στη εξίσωση και τις παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου να μετατρέπουν το 3-3 σε 7-3.  Ωστόσο στο 10-6, το εξαιρετικό σερβίς της Βραζιλιάνας  ακραίας του Ολυμπιακού Μαριάννα Κόστα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό βοηθώντας του φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 13-13.

Αυτό το σερί έδωσε ψυχολογία στους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι στη συνέχεια κατάφεραν να εξασφαλίσουν κάποιες μικρές διαφορές με κορυφαία το 19-22, ύστερα από κάποια πολύ καλά σερβίς της Κελεσίδη. Οι “πράσινοι” πήραν το επόμενο side out με χτύπημα της Χαντάβα και τότε ο Απόστολος Οικονόμου έκανε την “κίνηση ματ”, που ακούει στο όνομα Μανωλίνα Κωνσταντίνου.  Τα σερβίς της Κύπριας ακραίας βοήθησαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού να αντιστρέψουν την κατάσταση και να περάσουν μπροστά με 23-22, χάρη σε μπλοκ της Στεπανένκο. Οι “ερυθρόλευκες” ισοφάρισαν, όμως ο επίλογος και του δεύτερου σετ έμελλε να έχει πράσινο χρώμα, με το τελικό 25-23  να διαμορφώνεται ύστερα από κακό χτύπημα της Χίπε και μπλοκ της Κρος πάνω στη Σάλας.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει και πάλι δυνατά και να προηγείται με 6-11, εκμεταλλευόμενος την κακή υποδοχή των παικτριών του Παναθηναϊκού.  Ωστόσο οι “πράσινες” έβγαλαν αμέσως αντίδραση, μειώνοντας σε 12-14, χάρη στα πολύ καλά σερβίς των Παπαφωτίου και Γκροθες. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους γηπεδούχους, με την Χίπε να χτυπάει άουτ και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 14-14 τρέχοντας ένα σερί 8-3.

Οι επόμενοι πόντοι κύλησαν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν  χέρι χέρι  στο σκορ ως το 21-22, όταν η Καραγκούνη με άσο έφερε το ματς στα ίσα. Παρόλα αυτά οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, αφού με χτύπημα της Σάλας διαμόρφωσαν το 23-25 και μείωσαν σε 2-1 σετ.

Μία ακόμα σειρά καλών σερβίς της Χατζσηευστρατιάδου και κάποια καλά χτυπήματα της Χαντάβα, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 6-2 στο τέταρτο σετ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ισοφαρίζοντας σε 9-9 και στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα με 9-10. Το συγκεκριμένο σερί έσπασε από το χέρι της Κρος, η οποία ισοφάρισε σε 10-10. Η συνέχεια εξελίχθηκε ακριβώς όπως και στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι τον άσο της Κρος που διαμόρφωσε το 19-17. Ωστόσο οι “πειραιώτες” απάντησαν ξανά ισοφαρίζοντας σε 19-19. Όλα αυτά ως το 22-22, με την Χαντάβα να περνάει ένα πολύ δύσκολο χτύπημα και την Κόστα να στέλνει την μπάλα στο φιλέ για το 24-22. Ο επίλογος γράφτηκε δια χειρός της Εύας Χαντάβα για το τελικό 25-22, που έδωσε ένα ακόμα καθαρό τρίποντο στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-19- 25-23, 23-25, 25-22

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτη, Κατερλή, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-19 2ο σετ: 8-3, 15-16, 18-21, 25-23 3ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 23-25 4ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 25-22

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) σε 108′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 15 (11/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 15 (10/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεπανένκο 17 (14/43 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (7/21 επ., 75% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. – 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 17 (16/39 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 52% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Χίπε 21 (18/44 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη (33% υπ. – 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 31% υπ. – 26% άριστες), Μαριάνα Κόστα 20 (17/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/1 επ., 1 άσσος).