Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-0: “Γλέντι” και στο βόλεϊ

Η Μάρθα Ανθούλη έκανε μία από τις καλύτερες, (ίσως και την καλύτερη) εμφανίσεις της καριέρας της και ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα με 3-0 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο μεγάλο ντέρμπι που έλαβε χώρα για τη δεύτερη αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Με αυτό τον τρόπο οι “πράσινες” κατάφεραν να ανταπεξέλθουν σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το οποίο έγινε ακόμα δυσκολότερο μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής από τον ΠΑΟΚ. Έτσι οι παίκτριες του Μπράνκο Γκάιτς έφτασαν τους 3 πόντους και έπιασαν τον Ολυμπιακό στον βαθμολογικό πίνακα.

To πρώτο σετ δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, καθώς ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα και κατάφερε να εξασφαλίσει πολύ γρήγορα σημαντικές διαφορές.

Οι “πράσινες’ είχαν σε φοβερή μέρα τις Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου και Μάρθα Ανθούλη, με τη νεαρή διαγώνιο να διαμορφώνει το 23-15, στην μεγαλύτερη διαφορά που πήραν οι γηπεδούχοι στο πρώτο σετ. Εν τέλει οι “ερυθρόλευκες” κατάφεραν μα μαζέψουν λίγο τη διαφορά, με το τελικό 25-19 υπέρ του Παναθηναϊκού να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει τον Ολυμπιακό από το σερβίς και να φτάνει πολύ γρήγορα στο 8-3 με την Γκρόθες.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-7, ωστόσο η συνέχεια ήταν “καταπράσινη”. Και αυτό γιατί το “τριφύλλι” κατάφερε να ανεβάσει και πάλι σταδιακά τη διαφορά και να φτάσει στο +4 με άσο της Ανάε (17-13).   Η Μάρθα Ανθούλη έδωσε συνέχεια στη φοβερή εμφάνισή της και με δύσκολο χτύπημα έδωσε στην ομάδα της το προβάδισμα με 23-17. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-18 και έφτασε στο 2-0 στα σετ.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να πιέζει ασφυκτικά την υποδοχή του Ολυμπιακού και την Ανθούλη να τελειώνει πολύ δύσκολες μπάλες. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 25-15 με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και να ξεπερνούν με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της πρώτης αγωνιστικής από τον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-15

Διαιτητές ήταν οι Κουτσούλας, Ράντσιου, και Παρατηρητής του αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας ήταν ο  Ράπτης και επόπτες: Αρβανίτης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Μπίτσικα. Διακύμανση: 1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-13, 25-19 2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-15, 25-18 3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-15 .

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-18, 25-15) σε 72′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανάε 12 (10/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 3 (3/13 επ., 73% υπ. – 45% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 24 (22/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Μεταξά 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (4/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίντερς 5 (5/14 επ., 58% υπ. – 27% άριστες), Όλμπρεχτ 1 (1/2 επ.), Σάλας 4 (4/8 επ., 59% υπ. – 41% άριστες), Κούμπουρα 15 (13/35 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 54% υπ. – 31%), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 67% υπ. – 17% άριστες).