Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1: Ο Santo Brignoli έκανε το “θαύμα” του!

Το εκπληκτικό σερί νικηφόρων αγώνων του Παναθηναϊκού σταμάτησε στη Λεωφόρο, όμως οι Πράσινοι διατήρησαν το αήττητο τους στη Superleague με γκολ στο 12 λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σπόραρ με εκτέλεση πέναλτι! Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό στο “Απόστολος Νικολαΐδης”,  πήρε έναν σημαντικό βαθμό και συνεχίζει την απίθανη πορεία του στο πρωτάθλημα, διατηρώντας συνάμα τη βαθμολογική διαφορά από τον “αιώνιο” αντίπαλο.

Δύο γκολ ακυρώθηκαν για το Τριφύλλι από το VAR, έλειπε η ενέργεια και η ένταση από το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, λάθη στο κοουτσάρισμα από τον Γιοβάνοβιτς, αποχώρησε τραυματίας ο Παλάσιος, συγκλονιστική η ατμόσφαιρα στη Λεωφόρο από τον κόσμο των Πράσινων.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Με συνταγή… Βόλου παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ, Σάντσες, στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Μπερνάρ, Τσέριν και στην επίθεση οι Βέρμπιτς, Παλάσιος και Σπόραρ.

Το σόου του Μπρινιόλι

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Πράσινους ήταν στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Σπόραρ, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Μπιέλ.

Στο 19ο λεπτό, ο Παλάσιος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει στόχο, ενώ η ομάδα του Πειραιά είχε ευκαιρία στο 24′ με τον Χάμες Ροντρίγκες και τον Μπρινιόλι να κάνει σπουδαία επέμβαση.

Οι Πράσινοι έστειλαν στο 29ο λεπτό τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού με τον Βέρμπιτς, ωστόσο ο Παλάσιος στην αρχή της φάσης υποδείχθηκε οφσάιντ, μετά από εξέταση της φάσης και στο VAR.

O Μπρινιόλι έκανε νέα σημαντική επέμβαση στο 31′ μετά από σουτ του Μασούρα, ενώ το Τριφύλλι απείλησε στο 35ο λεπτό μετά από γύρισμα του Παλάσιος και επέμβαση του Πασχαλάκη προτού προλάβει ο Σπόραρ να κάνει την τελική προσπάθεια.

Στο 43′ ο Παναθηναϊκός δεν ανησύχησε από το σουτ του Εμβιλά, ενώ ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε διορθωτική κίνηση στο δεύτερο μέρος και έβγαλε από το ματς τον αρνητικό Σάντσες, με τον Κώτσιρα να μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Αργεντινού μπακ.

Άτυχος…

Στο 49′ ο Μπρινιόλι έδειξε την κλάση του με επέμβαση σε συρτό σουτ του Μπιέλ, ενώ ο Ιταλός τερματοφύλακας έκανε απίθανη απόκρουση στο 61′ σε κεφαλιά του Μασούρα.

Πάλι ο Μπρινιόλι ήταν πρωταγωνιστής στο 62ο λεπτό, καθώς παραχώρησε το κόρνερ μετά το σουτ του Χάμες Ροντρίγκες έξω από την περιοχή.

Στο 76ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είδε και πάλι το VAR να του ακυρώνει το τέρμα που σημείωσε ο Σπόραρ.

Οι Πράσινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 79ο λεπτό, όταν ο Σπόραρ πήρε τη μπάλα μετά από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, ωστόσο ο Παπασταθόπουλος έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Ο Πέρεθ απείλησε τους Πειραιώτες με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 80′ σε άλλη μια σημαντική στιγμή για τον Παναθηναϊκό.

Στο 84′ ο Μπιέλ εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με δυνατό σουτ νίκησε τον εκπληκτικό Μπρινιόλι για να κάνει το 1-0 στη Λεωφόρο.

Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άβιλα με αγκωνιά απώθησε τον Ιωαννίδη εντός περιοχής και ο Δανός ρέφερι μετά από εξέταση της φάσης στο VAR έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Σπόραρ ήταν ψύχραιμος και με εξαιρετική εκτέλεση, διαμόρφωσε το τελικό 1-1!

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: 1-1
Σκόρερ: 102′ Σπόραρ (πέναλτι) – 84′ Μπιέλ
Κίτρινες κάρτες: 51′ Μπερνάρ, 57′ Πέρεθ, 90′ Χουάνκαρ, 90′ Σχένκεφελντ – 34′ Μπακαμπού, 51′ Χουάνγκ, 90′ Βρουσάι, 90′ Άβιλα, 90′ Παπασταθόπουλος, 90′ Εμβιλά