Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: «Ερυθρόλευκο πούλμαν» στάθμευσε στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, όμως το επί 90 λεπτά «πούλμαν» του Μαρτίνς μπροστά από την εστία του Βάτσλικ δεν επέτρεψε στο Τριφύλλι να πάρει το προβάδισμα και τη νίκη. Έτσι, οι δύο «αιώνιοι» έμειναν στο 0-0, όπως και στον πρώτο γύρο στο Φάληρο, σε ένα ντέρμπι που είχε λίγες φάσεις ωστόσο είχε έναν Παναθηναϊκό να τον… πιεις στο ποτήρι.

Όπως σε κάθε ντέρμπι, έτσι και σε αυτό οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τα φάουλ να διαδέχονται το ένα το άλλο. Περισσότερο «ξύλο» έφαγαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού… Το Τριφύλλι κατέγραψε την πρώτη φάση της αναμέτρησης με τη συμπλήρωση ενός τέταρτου, όταν ο Μακέντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Με τον Παναθηναϊκό να είναι ο μοναδικός που απειλεί και κρατά μπάλα στο πρώτο ημίχρονο, η επόμενη καλή στιγμή είχε πρωταγωνιστή τον Μαουρίσιο, του οποίου στρώθηκε η μπάλα, αλλά το σουτ με το κακό του πόδι έφυγε ψηλά, στο 33′. Το «φτωχό» πρώτο ημίχρονο από φάσεις και ενέργειες είχε να αναδείξει την πολύ καλή ευκαιρία του Παναθηναϊκού με τον Μακέντα, όταν ο Ιταλός στο 41′ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το πρώτο. Φορτσάτος. Έκλεισε τον Ολυμπιακό στα καρέ του και με συνεχόμενα κόρνερ και κατοχή της μπάλας απείλησε τους «Ερυθρόλευκους». Με τον διαιτητή παράλληλα να συνεχίζει να χαρίζει φάουλ και κίτρινες κάρτες στους φιλοξενούμενους. Χαρακτηριστική η φάση με τον Παλάσιος και τον Ελ Αραμπί να τον τραβά και να τον ρίχνει στο έδαφος. Παίζεται από τον Πολωνό…

Μέχρι και τη συμπλήρωση των 70 λεπτών στο παιχνίδι οι ευκαιρίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα, αλλά αν κάποιος άξιζε να έχει το προβάδισμα αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός. Ο Ολυμπιακός ήταν άφαντος σε ολόκληρη την αναμέτρηση, άνευρος και χωρίς καθόλου ουσία.

Οι αλλαγές του Γιοβάνοβιτς, Βιτάλ και Ιωαννίδης βοήθησαν τον Παναθηναϊκό. Έδωσαν φρεσκάδα στους «Πράσινους» και έκαναν τον Ολυμπιακό να φαίνεται κατώτερη από αυτούς ομάδα στη βαθμολογία. Το Τριφύλλι τα έκανε όλα καλά εκτός από το τέλος.

Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και αφήνει στον Παναθηναϊκό μία πικρία, αφού ήταν καλύτερος και θα μπορούσε να είχε πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Μαουρίσιο (Αλεξανδρόπουλος 81′), Παλάσιος, Αϊτόρ (Βιτάλ 66′), Μακέντα (Ιωαννίδης 46′)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Μπα, Μανωλάς, Λαλά (Καρμπόβνικ 66′), Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Μασούρας (Βαλμπουενά 58′), Ρόνι Λόπες (Ελ Αραμπί 46′), Τικίνιο (Βρουσάι 85′)