Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 2-0: Τρέχει με “4×4” (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός. Το αντίθετο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν τράβηξε καθόλου. Ωστόσο, είχε την ουσία, βρήκε δύο γκολ από Καμπετσή και Σένκεφελντ και πήρε τους τρεις βαθμούς με το 2-0 επί του ΟΦΗ στο “Απόστολος Νικολαΐδης”.

Σίγουρα ο Παναθηναϊκός πρέπει να προβληματιστεί, αφού για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι άφησε τον αντίπαλο να πάρει κυριαρχήσει στο γήπεδο. Γιατί ο ΟΦΗ είχε την υπεροχή, αλλά δεν είχε τρόπο να απειλήσει με εξαίρεση το πλασέ του Στάικου από τη σέντρα του Ουές.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει πολλά να κρατήσει από αυτό το παιχνίδι. Πρώτα απ’ όλα την εξαιρετική εμφάνιση του Αλεξανδρόπουλου και τη μαγική ενέργεια στη φάση του γκολ του Καμπετσή, το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του νεαρού στράικερ και το 4Χ4. Ένα επίτευγμα που πετυχαίνει για πρώτη φορά φέτος.

Ωστόσο, έχει την υποχρέωση να το διευρύνει, αρχής γενομένης από το ματς με τον ΝΠΣ Βόλο την Τετάρτη στο Πανθεσσαλικό.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 32′ όταν ο Εμμανουηλίδης σέντραρε από δεξιά και ο Σένκεφελντ πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στη γωνία του Βατερμαν. Ο Ουές ένα λεπτό αργότερα έσπασε το οφσάιντ της άμυνας του Τριφυλλιού και σκόραρε, αλλά το VAR υπέδειξε να μην μετρήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ απείλησε με το σουτ του Στάικου και με μία κεφαλιά του Διαμαντή, ενώ ο Αϊτόρ είχε σουτ στο εξωτερικό δοκάρι. Ωστόσο, στο 87′ ο Αλεξανδρόπουλος πέρασε ανάμεσα από πέντε παίκτες, πριν την τελική γραμμή πάσαρε με το τακουνάκι και ο Καμπετσής με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Εμμανουηλίδης(69′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης(69′ Μακέντα), Πούγγουρας, Αλεξανδρόπουλος, Μολό, Μαουρίσιο(75′ Βιγιαφάνιες), Καμπετσής(90′ Χατζηθεοδωρίδης)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουες, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Στάικος, Βαφέας(60′ Τσιλιανίδης), Νέιρα, Στάρτζεον(73′ Γρίβας), Σαρδινέρο