Παναθηναϊκός-Μίλων 3-0: Eύκολη νίκη πριν τους δύο “τελικούς”

Χωρίς να συναντήσει καμία ουσιαστική δυσκολία (με εξαίρεση το τρίτο σετ), ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας του Μίλωνα με 3-0 σετ για την 6η αγωνιστική της Volley League και ανέβηκε στους 15 βαθμούς. Έτσι οι “πράσινοι” θα αγωνιστούν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στα δύο πολύ δύσκολα ματς που ακολουθούν, κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και τον Ολυμπιακό.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος είχε και πάλι στη διάθεση του τον Θανάση Πρωτοψάλτη (μετά τα ματς με τον ΠΑΟΚ και την Μακάμπι), ωστόσο επέλεξε να ξεκινήσει με ακραίους τους  Αλέξανδρο Ράπτη και Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο.

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 10-7 και 15-9 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη του πρώτου σετ.

Το  μπλοκ αποτέλεσε για ένα ακόμη παιχνίδι το μεγάλο όπλο των γηπεδούχων, την ώρα που ο Βέλγος διαγώνιος του “τριφυλλιού” Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις έμοιαζε ασταμάτητος. Με επίθεση του τελευταίου ολοκληρώθηκε το πρώτο σετ, το οποίο κατέληξε στον Παναθηναϊκό με 25-17.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε διαφορετικά από το πρώτο, με τον Μίλωνα να μπαίνει δυνατά εξασφαλίζοντας ένα μικρό προβάδισμα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 10-9. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι “πάτησαν γκάζι” με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 13-9 και στη συνέχεια με 22-15. Το τελικό 25-18 διαμορφώθηκε διά χειρός Αλέξανδρου Ράπτη.

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας κατάφερε να προβληματίσει για πολύ μεγάλο διάστημα τον Παναθηναϊκό. Χαρακτηριστικό είναι  προηγήθηκε με 20-22 και βρέθηκε κοντά στην μείωση του σκορ. Ωστόσο η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του “τριφυλλιού” μίλησε στο τέλος, με τον Βραζιλιάνο κεντρικό Βίκτορ Λούκας Ρανγκέλ να διαμορφώνει το 25-23 και να υπογράφει, το καθαρό “τρίποντο” που κατέκτησαν οι “πράσινοι”

Τα σετ 25-17, 25-18, 25-23